Zdjęcia 3D i mapy satelitarne w g Google .Fotografie cyfrowe krajobrazów ,parków miejscowości oraz zabytków .Przydatne informacje dla turystów i nie tylko. Spełniając oczekiwania czytelników z jednej strony oraz mankamenty powstające podczas pisania bloga w postaci ograniczonych możliwości pojemności zasobów i wielkości notatek z drugiej strony uruchomiłem własną stronę internetową ,której adres znajduje się poniżej : http: www.zdjeciaeuropa.pl Zapraszam do zapoznania się z edytowanym tak materiałem wwldi
Licznik odwiedzin bloga
Wyświetl większą mapę
Blog > Komentarze do wpisu

Jezioro Nyskie-ziemia nyska

Niniejsza notatka jest początkiem cyklu materiałów o ZIEMI NYSKIEJ . Jezioro Głębinowskie jest nazywane również Nyskim .Nazwy te  pochodzą od nazw miejscowości  w sąsiedztwie których utworzono ten zbiornik wodny .Ten zaporowy retencyjny zbiornik wodny na Rzece Nysie Kłodzkiej został zbudowany w 1971 roku . Powierzchnia tego jeziora wynosi 2000 hektarów .

Budowa tego zbiornika  wodnego wzbogaciła krajobraz Ziemi Nyskiej oraz pozwoliła poszerzyć bazę rekreacyjno-wypoczynkową .

Jezioro Głębinowskie (Nyskie) i Jezioro Otmuchowskie wraz z przyległymi terenami tworzą obszar Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Krajobrazowego Chronionego .Brzegi tych zbiorników wodnych są miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków .Między innymi są tutaj chronione i żadko spotykane ?czaple siwe?.Wody tych jezior są bogate w ryby.  Sandacze  są szczególnym gatunkiem .Ich rozmiary są imponujące .


Zdjęcie satelitarne w/*g Google jeziora Głębinowskiego(Nyskiego)

Link do mapy satelitarnej GOOGLE :

 http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Nysa&sll=51.110016,17.085929&sspn=0.030769,0.074501&ie=UTF8&ll=50.464389,17.316341&spn=0.062394,0.149002&t=h&z=13

Fragment widoku miasta Nysy

Fragment jeziora Głebinowskiego (Nyskiego)

Katedra Gotycka w Nysie.

 

Zdjęcie satelitarne w/g Google fragmentu Jeziora Nyskiego oraz misata Nysy

Plaża nad jeziorem Nyskim(Głębinowskim)

Widok na jezioro

 

Zapora wodna na jeziorze Głębinowskim (Nyskim)

Widok zapory od strony jeziora

Widok na jezioro od strony miejscowości Głębunów.Na horyzoncie widoczny fragment gór Opawskich za którymi leżą czeskie Złote Hory

Zapora widoczna od strony miasta Nysy.Zdjęcie wykonano w czerwcu 2009r podczas obfitych opadów deszczu,który spowodował lokalne podtopienia .

Fragment widoku rzeki Nysy Kłodzkiej na odcinku pomiędzy zaporą a miastem Nysą

Zapora z bliska

Nysa Kłodzka widziana z zapory

Fragment wału chroniącego miasto Nysę

Te budynki leżą poniżej lustra wody jeziora.Zdjęcie wykonano z wału chroniącego miasto Nysę.

Rzeka Białka wpada do jeziora Głębinowskiego.Zdjęcie wykonano w Głuchołazach.Zródło tej rzeki jest w Czechach.Z tego miejsca do jieziora w Nysie jest około 26km-licząc długość koryta rzeki.

Białka w Głuchołazach

Rzeka Białka w okolicy miejscowości Biała Nyska . Stąd do jeziora pozostało jeszcze około 2km.

Rzeka Białka

Most na rzece Białce w okolicach miejscowości Biała Nyska

Nurt rzeki Białki staje się bardziej rwący przed ujsciem do jeziora Głębinowskiego(Nyskiego)

Zdjęcie te przedstawia zbliżenie żaglówki , która jest widoczna na fotografii edytowanej już w tej notatce.Jednak na tym zdjęciu na drugim planie widać miasto Nysę oraz wieżę Katedry.Miasto jest położone poniżej lustra wody.Podczas powodzi 100 lecia miasto było zatopione w dużej jego części i poniosło olbrzymie straty materialne .Ziemia Nyska i jej piękne okolice są atrakcyjne turystycznie.Samo miasto Nysa ma wiele zabytków godnych zobaczenia .O zabytkach Nysy i jej atrakcjach napiszę w notatce poswięconej zabytkom Nysy .Jak Państwo wiecie Nysę ze względu na ilość kościołów nazywa się Małym Rzymem .

 

niedziela, 05 lipca 2009, wwldi

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: