Zdjęcia 3D i mapy satelitarne w g Google .Fotografie cyfrowe krajobrazów ,parków miejscowości oraz zabytków .Przydatne informacje dla turystów i nie tylko. Spełniając oczekiwania czytelników z jednej strony oraz mankamenty powstające podczas pisania bloga w postaci ograniczonych możliwości pojemności zasobów i wielkości notatek z drugiej strony uruchomiłem własną stronę internetową ,której adres znajduje się poniżej : http: www.zdjeciaeuropa.pl Zapraszam do zapoznania się z edytowanym tak materiałem wwldi
Licznik odwiedzin bloga
Wyświetl większą mapę
Blog > Komentarze do wpisu

Park Wschodni we Wrocławiu

Zdjęcie satelitarne Parku Wschodniego w/g Google 

Link do mapy satelitarnej Google Parku Wschodniego:

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=park+wschodni+we+Wroc%C5%82awiu&sll=51.128024,17.042531&sspn=0.003286,0.009356&ie=UTF8&ll=51.084979,17.083097&spn=0.012482,0.037422&t=h&z=15

Park Wschodni położony w południowo-wschodniej części Wrocławia jest niewątpliwie jednym z  tych parków w którym oprócz uporządkowanych i zagospodarowanych terenów pozostawiono obszary dziewicze .Zajmuje tereny pomiędzy odnogami rzeki   Oława  .

 Odnogami są : Oława Dolna opływająca  park od północy  oraz  Oława Górna opływająca  park od południa  i zwracająca  się w kierunku północy  aby następnie zamknąć teren parku od zachodu .Odnogi te łączą się na północno-zachodnim obrzeżu parku .Teren parku znajduje się na dwóch wyspach ,  które powstały na wskutek dodatkowego połączenia odnóg za pomocą strugą  ,wypływającego z Oławy Górnej . Ponadto na terenie  przepływa kilka mniejszych  cieków .

 Na niewielkiej  północnej części  obszaru parku położonego  na wyspie zachodniej są zlokalizowane pracownicze  ogródki działkowe .

 Powierzchnia parku wynosi około 30 ha .Do parku można dojechać od ulicy Krakowskiej jedyną –obecnie dostępną drogą .Przed mostem będącym wejściem do parku jest zlokalizowany nieduży , o gólnodostępny parking .Park położony jest z dala od osiedli mieszkaniowych .

Na północnym zachodzie znajduje się niewielkie osiedle mieszkalne Wilczy Kąt .Osiedla Rakowiec i Księże Małe są zlokalizowane w znacznej odległości od parku .Park został zaprojektowany w latach 20-ych XX wieku.

 Projektantem był Richard Konwiarz

Pozostałością minionych lat jest cokół  , na którym był pomnik poświęcony SA z 1935 roku[8].

Dla  dzieci w centralnej części parku został urządzony plac zabaw.

W przeszłości na terenie parku znajdowała się kawiarnia z tarasem, boisko, place do gier, kąpielisko rzeczne i przystanie dla łódek . Działania wojenne przyczyniły się do znacznego zniszczenia terenów parku. Po ogłoszeniu Wrocławia twierdzą ciężar walk i linia frontu przesunęła się w rejon południowej część obszaru parku. Po zakończeniu II Wojny Światowej nie prowadzono żadnych prac renowacyjnych  które przyczyniłyby się do odtworzenia stanu z okresu przedwojennego .

Park Wschodni tworzą lasy . Rośnie tutaj  ponad 56 gatunków drzew i krzewów. Z pośród drzew należy wyróżnić : jodłę pospolitą, żywotnika zachodniego, żywotnika wschodniego, korkowiec , grab pospolity ,  dąb błotny, dąb szypułkowy oraz wierzbę białą odmianę zwisającą.
Duża część parku to tereny podmokłe z licznymi rozlewiskami i zbiornikami wodnymi, o brzegach pokrytych rzęsą wodną. Kanały i cieki przebiegają wśród łąk i zadrzewień. Odcięty fragment starego koryta Odry jest siedliskiem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Z roślin wodnych występują tu między innymi grążel żółty i salwinia pływająca.
W parku zobaczymy chrząszcze  ,  motyle nocne , zaskrońce oraz   jaszczurki Liczne  cieki wodne , rozlewiska rzek  oraz podmokły teren parku jest atrakcyjnym środowiskiem dla wielu wodnych ptaków i płazów między innymi spotkać tu można żabę jeziorkową i rzekotk

Fragment ulicy Krakowskiej

Droga oraz po prawej stronie teren Parku Wschodniego

Parking

Fragment Parku Wschodniego

Mostek w sąsiedztwie parkingu

Widok z mostku

Aleja parkowa

Jedna z alejek spacerowych

Dąb

Jeden z mostków

Alejka spacerowa

Fragment parku(na drugim planie wędkarz)

Brzoza

Wodospad

Jedna z odnóg rzeki Oławy

Alejka spacerowa wzdłuż odnogi Oławy

Po drugiej stronie odnogi tereny dziewicze parku

Schodki przy których cumowały łódki

Zaskroniec

Zaskroniec

Pies zażywający kąpieli

Fragment parku

fragment placu zabaw

Jedna z polan

 

 

 

 

 

poniedziałek, 13 lipca 2009, wwldi

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: