Zdjęcia 3D i mapy satelitarne w g Google .Fotografie cyfrowe krajobrazów ,parków miejscowości oraz zabytków .Przydatne informacje dla turystów i nie tylko. Spełniając oczekiwania czytelników z jednej strony oraz mankamenty powstające podczas pisania bloga w postaci ograniczonych możliwości pojemności zasobów i wielkości notatek z drugiej strony uruchomiłem własną stronę internetową ,której adres znajduje się poniżej : http: www.zdjeciaeuropa.pl Zapraszam do zapoznania się z edytowanym tak materiałem wwldi
Zakładki:
Http://www.zdjeciaeuropa.pl/
Tagi
Licznik odwiedzin bloga
Wyświetl większą mapę
Kategorie: Wszystkie | Miasta Polskie
RSS
niedziela, 19 stycznia 2014

Pawłowice są położone na terenach dawnej dzielnicy Psie Pole we Wrocławiu .Od północy graniczą z gminą Wiśnia Mała i gminą Długołęka oraz od południowego wschodu z Zakrzowem a od południowego zachodu z Kłokoczycami .W dniu 15 lutego 1945 roku wieś została zajęta bez walk .Do Wrocławia wieś włączono w 1970 roku .


Wyświetl większą mapę

Na południowym skraju Lasu  Zakrzowskiego na terenie miejscowości  jest zlokalizowany Park Pawłowicki i pałac Kornów , który niewątpliwie jest największą atrakcją Pawłowic .

Widok na Pałac Kornów w Pawłowicach

Pięknie położenie wraz z oczkiem wodnym , świątynią dumania i wieloma okazami drzew i krzewów są zachętą do spacerów po tym terenie .Obecnie teren parku należy do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu , który dzięki staraniom otrzymał europejskie fundusze za , które wyremontował alejki spacerowe ,doposażył teren w małą architekturę oraz zagospodarował teren sadząc około 225 tysięcy różnych roślin ,które przedstawiają ponad 200 gatunków . W skład tego wspaniałego ogrodu o powierzchni ponad 72 ha wchodzą tereny leśne , Park Jubileuszowy upamiętniający 50-lecie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zlokalizowany w Ramiszowie oraz zabytkowy Park przypałacowy we wrocławskich Pawłowicach .Ten malowniczy Park został zrealizowany w stylu Parku Angielskiego .Na terenie Parku znajduje się neorenesansowy pałac rodu Kornów .Obecnie w pałacu dodatkowo zorganizowano Hotel oraz Restaurację .

Remont mostku


Remont mostku


Remont mostku


Remont mostku

Wygląd mostku po remoncie

Wygląd Świątyni dumania przed remontem


Wygląd Świątyni dumania przed remontem

Wygląd Świątyni dumania po remoncie


Wygląd Świątyni dumania po remoncie

Staw przed remontem i wodorosty pokrywające lustro wody


Staw przed remontem i wodorosty pokrywające lustro wody oraz na drugim planie widoczna świątynia dumania


Staw przed remontem i wodorosty pokrywające lustro wody

Samochód wywrotka dostarczający materiały budowlane do prowadzonego remontu alejek spacerowych w parku w Pawłowicach

Położono warstwę piasku pod alejki spacerowe

Warstwa piasku pod przyszłe alejki spacerowe

Ciężki sprzęt podczas prowadzonego remontu parku w Pawłowicach

Widok ulicy w Pawłowicach w sąsiedztwie parku

Roboty drogowe w parku Pawłowickim


Roboty drogowe w parku Pawłowickim

Widok parku w Pawłowicach w trakcie remontu


Staw przed remontem i wodorosty pokrywające lustro wody

W Parku Pawłowickim zobaczymy takie drzewa i krzewy jak :skrzydłorzech kaukaski , buk pospolity , grujecznik japoński ,miłorząb japoński ,wawrzynek wilczełyko , azalię pontyjską , kłokoczkę południową , i liczne krzewy.

Pierwsza wzmianka o parku należącym do dóbr Opactwa św. Wincentego pochodzi z 1785 roku .W 1886 roku teren parku , będący własnością zakonników zakupili członkowie rodziny von Korn , którzy w 1891 roku wybudowali neorenesansowy Pałac wg projektu niemieckiego architekta Augusta Ortha. Istniejący wówczas  Park został przekształcony na styl angielski. W przeszłości w centrum parku była mała wodna zatoczka, po której pływały gondole. Zatoczka wraz z parkiem stanowiły oazę spokoju. Śmierć Heinricha i Heleny von Korn spowodowała odziedziczenie pałacu przez ich córkę Marię ze swoim mężem Constantinem von Schweinicher.

W przypałacowym parku znajduje się staw z wysepką dla ptaków .Przy stawie można natknąć się na  zaskrońca , żabę jeziorową oraz roje meszek i ważek. Stary drzewostan Lipowo-dębowy  zamieszkują  dzięcioły, kosy , szpaki, sikorki, wróble i kowaliki. Uwagę Naszą przyciąga fakt porostów listkowatych wśród , których góruje tarczownica świadcząca o tym , że mamy na tym terenie do czynienia z małymi stężeniami różnych tlenków szkodliwych dla człowieka .Powietrze na terenie parku oraz terenach przyległych jest bardzo czyste

Wśród gatunków liściastych w  parku przypałacowym na terenie Pawłowic natkniemy się na: klony ,  kasztanowce , brzozy , graby , leszczyny ,  jesiony , bluszcze , orzechy ,jabłonie dzikie , śliwy , forsycje  topole , czereśnie , czeremchy , dęby , róże dzikie , wierzby , dzikie bzy , jarzębiny ,lipy oraz wiele innych drzew . Do roślin iglastych rosnących w parku zaliczamy między innymi takie gatunki, jak: jodły  świerki, sosny , cisy , żywotniki zachodnie i   choiny kanadyjskie .

W parku można się zrelaksować i wypocząć zdała od miejskiego hałasu .Możemy skorzystać z toru quad-owego , gry w paintball a na wydzielonej części parku oraz wybrać się na przejażdżkę konną co jest w ofercie stajni .Dla spragnionych i głodnych jest dostępna Restauracja z bogatym i urozmaiconym MENI .

 


 

 

 

 


niedziela, 12 stycznia 2014

 
Wyświetl większą mapę

Panorama Nachodu

Tak wyglądało przejście graniczne Kudowa Zdrój-Nachod

Náchod to miejscowość w Czechach położona w Kraju Hradeckim przy granicy polsko-czeskiej na wysokości  346 m n.p.m., nad rzeką Metuje, lewym dopływem Łaby, na granicy Pogórza Orlickiego i Jestřebích hor o powierzchni 33,34 km²

Nazwa ma pochodzić od tego, że przez Nachod "chodzi się" - "chodí" do Kłodzka i Polski

Najbliższym miastem po polskiej stronie jest Kudowa-Zdrój. Dawne przejście graniczne Kudowa Słone-Náchod leży na głównej trasie Warszawa-Praga (droga E67).

Osadę rycerską Nachod założono  w I połowie XIII w . przez rycerza Hrona z rodu Načeradiców. Pierwsze wzmianki o mieście odnalezione w zapiskach pochodzą z 1254 roku.

Od 1601 roku do Náchodu należał majątek Słone na terenie którego znajdowały się pola uprawne, łąki i lasy. Pomimo oddzielenia granicą po zakończeniu wojen śląskich nadal był użytkowany przez miasto. Taki stan rzeczy utrzymywał się do chwili zakończenia II wojny światowej , która położyła kres i terytorium byłego majątku zostało włączone do Polski.

W dniu 27 czerwca 1866 roku bitwa pod Nachodem rozpoczęła wojnę austriacko-pruską.Po dzień dzisiejszy w mieście i w okolicy można zobaczyć liczne pomniki i groby żołnierzy wśród których znajdziemy groby wielu Polaków , którzy walczyli po obu stronach.Miasto Nachód  miało bronić przełęczy na drodze do Kłodzka.W mieście znajdują się bardzo dobrze zachowane i utrzymane zabytki .Miasto Nachod jest często odwiedzane przez Polaków i Polki ,którzy oprócz zwiedzania zabytków dokonują zakupów w sklepach czeskich .

Każdy odwiedzający Nachod dostrzeże górujące nad miastem wzgórze z wielkim Zamkiem . Zamek pierwotnie wybudowany w stylu gotyckim podczas mijających wieków był wielokrotnie przebudowywany a w niezbyt odległej historii w końcu został obiektem reprezentującym styl  barokowy .W wnętrzach zamku możemy podziwiać ciekawą ekspozycję gobelinów i arrasów .

Zamek posiada aż 5 dziedzińców oraz piękny i dobrze utrzymany ogród francuski .Ponadto zobaczymy wybieg dla niedźwiedzi oraz piękną panoramę miasta u podnóża zamku.

Na rynku stanowiącym centrum miasta mieści się stary Ratusz, Nowy Ratusz oraz Kościół Św. Wawrzyńca , Hotel i Teatr Miejski Beranek, Budynek dziekanatu, Fontanna, Figura św. Trójcy, Figura św. Jana Nepomucena, Figura N.P.Marii.

Do miasta można z Polski przyjechać autobusem PKS z Kłodzka na Dworzec autobusowy w Nachodzie .Takie połączenie niewątpliwie stanowi świetny punkt wypadowy dla wojaży po Czechach oraz okolicy Nachodu .Do zabytków ,których świetność możemy podziwiać w trakcie Naszej wycieczki należą :

-Pałac - Ul. Smiřických

-Kościół św. Wawrzyńca - Rynek (Nám. T.G.Masaryka nr 37)

-Ratusz - Rynek (Nám. T.G.Masaryka nr 1)

-Pręgierz - Rynek (Nám. T.G.Masaryka), obok ratusza

-Nowy ratusz - Rynek (Nám. T.G.Masaryka nr 40)

-Hotel i teatr Beránek - Rynek nr 74 (Nám. T.G.Masaryka nr 74), północna pierzeja

-Budynek dziekanatu - Rynek nr 74 (Nám. T.G.Masaryka nr 75), północna pierzeja

-Fontanna Rynek (Nám. T.G.Masaryka nr 40), przed urzędem pocztowym

-Figura św. Trójcy - Rynek, północno-wschodnia strona (Nám. T.G.Masaryka nr 75)

-Figura św. Jana Nepomucena - Rynek (Nám. T.G.Masaryka), północna strona obok kościoła

-Kalwaria - Rynek (Nám. T.G.Masaryka), obok kościoła

-Podstawa figury św. Jana Nepomucena - przy podeście schodów pałacowych

-Dom z barokową figurką Panny Marii Bolesnej - ul. Riegrova nr 866

-Pozostałości średniowiecznych murów miejskich z 1325  r.

-Dom Cyryla Bartonia, obecnie biblioteka - ul. Kamenice nr 105

-Kościółek św. Michała - ul. Komenského nr 38

-Figura św. Wacława - ul. Komenského, obok kościółka św. Michała, w pobliżu szkoły

-Synagoga w Nachodzie - nie istnieje

-Cmentarz miejski

-Kościół cmentarny św. Jana Chrzciciela

-Figura Ukrzyżowania - ul. Českoskalická, obok cmentarza

-Figura Ukrzyżowania - na skrzyżowaniu ulic B.Němcovéj, Purkyňiego i Bartoňovej, w ogrodzie domu nr 465

-Kaplica Zwiastowania Panny Marii - Plhov, Na Hrobku, ul. Tylova

-Stajnie pałacowe, obecnie galeria sztuk pięknych, ul. Smiřických nr 272

-Figura św. Jana Nepomucena - aleja Kateřiny Zaháňské, w pobliżu pałacu

-Krzyż pamiątkowy z okresu wojny siedmioletniej 

- aleja Kateřiny Zaháňské, na końcu oddalonym od pałacu

-Cmentarz wojenny z 1866 r. - ul. Smiřických nr 272

-Kolonia domów robotniczych - Babí, Na Vyšehradě nr 154-161

Fragment miasta Nachod

         
Flaga miasta  Nachod          Herb miasta Nachod

Jedna z ulic sąsiadujących z Rynkiem

 

Dawny wczesnogotycki zamek warowny wzniesiony nad miastem około 1254 roku został na przełomie XVI i XVII wieku przebudowany na renesansowy i wczesnobarokowy. W 1634 roku Nachod przeszedł w ręce O. Piccoliminiego, który pozostawił w nim cenne zbiory flamandzkich gobelinów oraz obrazów przedstawiających  martwą naturę z pięknymi kwiatami.

Na terenie zamku zlokalizowany jest kiosk z przekąskami,  punkt sprzedaży plakietek turystycznych, sprzedaż drobiazgów i pamiątek, sprzedaż znaczków turystycznych . W zamku odbywają się okazjonalne Msze Św , wesela i inne uroczystości .Można wynająć pomieszczenia .Wychodząc na przeciw potrzebom rozwijającej się turystyki udostępniono chętnym osobom oraz grupom zorganizowanym zwiedzanie zamku nocą .Personel obsługujący turystów włada językiem angielskim , niemieckim , rosyjskim i polskim .Na I pietrze zamku zlokalizowano wystawę Piccolominska ,gdzie w historycznych wnętrzach przenoszących Nas do okresu Ottavia Piccolominiego  .Tutaj zobaczymy słynne zabytki dwóch kompletów brukselskich tapiserii z połowy XVII wieku nie wspominając o zbiorach obrazów martwej natury .W zamku wyposażenie komnat tworzą wspaniałe zabytkowe meble , obrazy , porcelana oraz inne ciekawe akcesoria .Zamek jest udostępniany zwiedzającym przez cały rok oraz w/g następującego harmonogramu :

 

  • kwiecień, październik Sob, Nie, święta państwowe i inne (dni wolne od pracy) 10:00-12:00 12:30-16:00 (z przewodnikiem)
  • maj, czerwiec, wrzesień oprócz Pon 9:00-12:00 12:30-17:00 (z przewodnikiem)
  • lipiec, sierpień Pon 10:00-12:00 12:30-16:00 (z przewodnikiem)
  • lipiec, sierpień oprócz Pon 9:00-12:00 12:30-18:00 (z przewodnikiem)
  • przez cały rok przez cały dzień (na zamówienie)
 

Przed zwiedzaniem obiektu zalecamy dla pewności sprawdzić aktualność godzin otwarcia na stronach internetowych obiektu lub telefonicznie u administratora.

   
   
   
   
   

Zamek z lotu ptaka

 

Fragment murów warownych zamku

 

 Zamek na wzgórzu widok z Rynku w Nachodzie

 

Fragment miasta Nachod

Panorama fragmentu Nachodu

Kościół Św.Wawrzyńca

Widok na kościół Św.Wawrzyńca w Rynku w Nachodzie

Wnętrze Kościoła Św.Wawrzyńca


Fragment Rynku w Nachodzie z widocznym budynkiem Ratusza

Ratusz

Rynek w Nachodzie fragment od strony zamku

Rynek-fragment

Fragment miasta Nachod (zdj.uliczki prowadzącej do Rynku)

Stare kamieniczki na ul.Podebradowa

Podczas wykonywania zdjęć miejscowości czynny udział brał Pan Artur Grzebski

 

piątek, 01 listopada 2013

Charbielin (niem. Ludwigsdorf) – mała wieś położona w województwie opolskim -powiecie nyskim-gminie Głuchołazy . Po raz pierwszy wzmianka była w dokumencie z roku 1263

jako villa Ludvigi a  w 1268 r. jako Ludwigsdorff (wieś Ludwika).

Należałoby przypuszczać, że wieś założona została w czasach kolonizacji tych terenów przez biskupa wrocławskiego Tomasza II. Nie jest jednak wykluczone, że wieś mogli założyć Morawianie  którzy wówczas posiadali tereny obecnego Prudnika.

Charbielin do XIX wieku dzielił się na trzy części: rycerską, królewską i biskupią. Wieś do 1506r. należała do parafii Nowy Las, co miało być konsekwencją zniszczenia kościoła przez Husytów w roku 1428. Wieś wielokrotnie była grabiona i niszczona w czasie wojny trzydziestoletniej i pierwszej wojny śląskiej w latach 1741-1742. Z zachowanych do dnia dzisiejszego dokumentów wiemy, że w Charbielinie zimą roku 1683-84 kwaterowała część oddziałów księcia Lubomirskiego, które  powracały po odsieczy wiedeńskiej.

W styczniu 1945 r. przez wieś przebiegał szlak tzw. marszu śmierci, czyli pieszej ewakuacji więźniów KL Auschwitz. W okolicy Charbielina wielu więźniów straciło życie, 11 jest pochowanych w zbiorowej mogile na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Wiosną 1945 r. rejon Charbielina stał się miejscem zaciętych walk. W celu wzmocnienia broniących się tam wojsk niemieckich, do walk na północ od podnóża Sudetów aż poza linię Białej Głuchołaskiej, wprowadzono oddział zaporowy. Zgromadzonymi dodatkowo siłami obsadzono rubież wzdłuż drogi: Nysa - Hajduki Nyskie - Stary Las- Charbielin-Czapka (wzgórze na wschód od Głuchołaz). W trakcie późniejszych walk udało im się m.in. między Charbielinem a Wierzbcem rozbić 12 rosyjskich czołgów. Oddziały Armii Czerwonej zajęły Charbielin w trzeciej dekadzie marca 1945 r. i ukształtowana wówczas linia frontu, między Charbielinem a Głuchołazami, przebiegała końca wojny. Rejon Charbielina był częścią pasa pól minowych broniących od strony południowej twierdzę Nysa.

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są:

  • kościół filialny pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Wzmiankowany w 1302 r. Przebudowany na przełomie XV/XVI w.Do dnia dzisiejszego z tej świątyni zachowały się fragmenty murów przyziemia. Obecny wzniesiony w 1780 r.został spalony w czasie działań wojennych w 1945 r. i odbudowany w 1958 r. Obecnie jest to kościół barokowo-klasycystyczny o zatartych cechach stylowych na zewnątrz. W 2000 r. rozpoczęto remont 10-metrowej wieży kościelnej, której przyziemie pochodzi z przełomu XV/XVI w.
  • zbiorowa mogiła ofiar hitlerowskich, na cmentarzu rzymsko-katolickim.

inne zabytki:

  • pomnik wybudowany po I wojnie światowej z nazwiskami mieszkańców wsi poległych podczas tej wojny, znajdujący się na środku przykościelnego cmentarza

Patrząc się na pomnik z przed wielu lat zastanawiałem się nad przemijaniem czasu i życia .Pomnik ten niszczeje bo Parafia jest biedna i nie ma pieniędzy na remont tego zabytku .


Chciałbym aby edytowane zdjęcia trafiły do potomków tych zmarłych wymienionych na płycie pomnika .Może ktoś żyje na terenie Niemiec i być może nie wie  ,że na maleńkim cmentarzu są pochowani jego przodkowie .Cieszyłbym się gdyby ten pomnik historii i minionych czasów odzyskał swoją świetność i należny wygląd .O takich miejscach nie wolno Nam zapominać pomimo tego ,ze byli to Niemcy .

Jako Naród musimy dbać o takie miejsca albowiem przytoczę pamiętne słowa  Pana Waldorfa ratującego cmentarz na Powązkach w Warszawie:

"NARÓD,KTÓRY NIE DBA O GROBY NIE MOŻE NAZYWAĆ  

  SIĘ NARODEM "

poniedziałek, 07 października 2013

Opieka zdrowotna państwa kubańskiego jest bezpłatna. Totalnie panująca bieda sprawia,że do szpitala trzeba iść z własną pościelą. Produkcja i dystrybucja leków to jedno z kluczowych źródeł dochodu narodowego pomimo tego,że na półkach aptecznych nie ma lekarstw- apteki świecą pustkami.

System opieki zdrowotnej jest wzorowany na funkcjonującym w Rosji. Oparty jest  on na układzie administracyjnym,który dzieli Kubę na 14 prowincji i 169 gmin. Nadzór sprawuje Ministerstwo Zdrowia . Wszyscy obywatele kubańscy są objęci Ubezpieczeniem publicznym.
Szczególny nacisk kładzie się na opiekę nad matką i dzieckiem. Wprowadzono obowiązkowe szczepienia i okresowe badania dzieci. Ustalono też listę leków, na której znajduje się ponad 900 preparatów. Ich dostępność gwarantuje państwo, ale stosowanie mogą zalecać jedynie uprawnieni lekarze. Kuba szczyci się dzisiaj najlepszymi w Ameryce Łacińskiej wskaźnikami zdrowia, a jej system opieki zdrowotnej znajduje uznanie ekspertów dużych organizacji międzynarodowych, z WHO/PAHO oraz UNICEF-em na czele. Dowodem na to są przyznane kubańskim klinikom położniczym certyfikaty obiektów przyjaznych matce i dziecku. Wydano je po kontroli udostępnionych przez rząd kubański 49 placówek. Przeprowadziły ją międzynarodowe komisje w latach 90. XX w.

 

Zabytkowa apteka w Hawanie na ul. Brasil.

W zabytkowym wnętrzu apteki

Marka Legendario powstała w 1946 roku w Hawanie na Kubie i od razu zyskała wielu zwolenników.Popularność tej marki w Europie była największa w Hiszpanii.Ta popularność przyczyniła się do 60% wzrostu produkcji .Legendarno wytwarzane jest metodą chałupniczą i w niezmienny sposób od początku produkcji .Starodawną metodą i na tych samych urządzeniach co przed dziesiątkami lat .
Elixir de Cuba  to mix wielu rumów , które leżakują do 2 do 7 lat w beczkach wykonanych z amerykańskich dębów .Moc tego trunku wynosi około  47 %. Dodanie tłoczonych rodzynek i rozcieńczenie demineralizowaną wodą sprawia,że w okresie  miesiąca rum nabiera słodyczy.  Jest butelkowany gdy osiągnie moc 34%.Moc, smak, słodycz Elixir de Cuba:to wspaniały i zarazem wstęp do  świata rumów i  karaibskich przygód.

Cuba

Wejście do Destylatorni w Hawanie

Poniżej prezentuję Państwu zdjęcia wykonane w Destylatorni w Hawanie w 2013 roku

Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP  w Hawanie na Kubie została zbudowana w latach 1748-1842. Siedziba archidiecezji. Świątynia jest najbardziej wyróżniającą się budowlą na Placu Katedralnym hawańskiej starówki .

Kościół uważany jest za jeden z nielicznych przykładów barokowej architektury sakralnej z cechami asymetrycznymi co jest uwidocznione w różnych wymiarach wieży katedralnej.Prawa wież jest szersza od wieży lewej i jest dowodem na asymetryczne cechy budowli które zdarzały się w barokowej architekturze .


poniedziałek, 30 września 2013

Panorama Hawany (2004 r.)

Hawana jest stolicą Kuby i leży nad Zatoką Meksykańską .Jest największym miastem i portem na wyspie i Karaibach .Zajmuje obszar o powierzchni 721 km2 i leży od 0 d0 59 m.n.p.m.Liczy około 2 1355 498 mieszkańców przy gęstości zaludnienia 2 932,3 osób na km2 .

Fragment Portu w Hawanie


 

 

Kapitol

 
 

Jednocześnie jest głównym ośrodkiem przemysłowym kraju .Przemysł, petrochemiczny, włókienniczy, elektromaszynowy. Węzeł komunikacji lądowej, morskiej i lotniczej z lotniskiem międzynarodowym  im. José Martí

Została założona około 1515 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Diego Velaqueza de Cuellara na południowym wybrzeżu wyspy.Początkowo Hawana pełniła rolę portu handlowego a w 1607 roku stała się stolicą hiszpańskiej kolonii Kuby.  W 1728 r. powstał w Hawanie Uniwersytet. Mimo wielu napadów wojsk kolonialnych takich państw,jak Anglia , Francja i Holandia miasto i port dynamicznie się rozwijało i szybko stało się głównym hiszpańskim portem w Nowym Świecie.

Burzliwe dzieje doprowadziły w dniu 15 lutego 1898 roku do wojny amerykańsko-hiszpańskiej , której następstwem była okupacja amerykańska.Źródła mówią,ze pretekstem do wojny było zatonięcie amerykańskiego pancernika USS MEINE .Jak się okazało to zatonięcie tego okrętu było spowodowane wybuchem kotła tego pancernika .  W 1902 roku Hawana została stolicą Republiki Kuby.

W pierwszej połowie XX wieku stała się ważnym ośrodkiem turystycznym. W dniu 8.01.1959 roku została zajęta przez rewolucyjne oddziały Fidela Castro.

Czołg którym rzekomo był wożony Fidel Castro

Samolot,którym na Kubę przyleciał Fidel Castro

Rakieta,którą strzelano do Kastro

Podarunek Nikity Chruszczowa

 

Prowadzona przez Castro polityka gospodarcza doprowadziła do zmierzchu świetności miasta, ale począwszy od lat 80 pomimo braku funduszy są prowadzone prace renowacyjne w obrębie starego miasta.

Kubańskie cygara

Hawana była ulubionym miastem Ernesta Hemingwaya, który spędził w nim 20 lat swojego życia.

Autentyczny podpis Hemigwaya

Plik:Castillo de la Fuerza.jpg

Fragment panoramy Hawany

 

 

W Hawanie znajdują się zabytki architektury kolonialnej. Stare miasto La Habana Vieja zostało w 1982 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na starym mieście znajduje się Plaza de la Catedral czyli główny plac starego miasta z barokową katedrą.

Warto obejrzeć następujące zabytki:

-Malecón - promenada nadmorska

-Museo de la Revolución - czyli Muzeum Rewolucji Kubańskiej, mieszczące się w dawnym

  pałacu dyktatora Batista

-zamek i fort Morro z XVI w.

-zamek de la Real Fuerza z 2. połowy XVI w. – dawna rezydencja hiszpańskiego gubernatora

-senat z XVIII w.

-Katedra Niepokalanego Poczęcia z 2. połowy XVII w.

-klasztor Santa Clara z 1644 r.

-kościół San Francisco z 1656 r.

-ratusz miejski z 1792 r. 
niedziela, 22 września 2013

Kościół św. Elżbiety Węgierskiej został zbudowany wg projekt niemieckiego architekta Josepha Ebersta w latach 1892-1896 i był kościołem katolickim .Przy kościele powstał wówczas kompleks szpitalny - klasztorny na potrzeby zakonu sióstr elżbietanek, które opiekowały się chorymi.

Budowie patronował ówczesny Biskup Wrocławski-kardynał Georg Kopp. On też dokonał konsekracji kościoła 19 listopada 1907 w 700-lecie urodzin św. Elżbiety. Parafia w tym okresie liczyła około 11 700 wiernych.

Kościół św. Elżbiety Węgierskiej jest konstrukcją trójnawową , siedmioprzęsłową halą i sklepieniami krzyżowymi. Zbudowany został z cegły klinkierowej i glazurowanej w stylu neogotyckim wzbogaconym elementami neoromańskimi .

Podczas działań wojennych w marcu 1945 roku w okresie szybkich przygotowań niemieckich obrońców do odparcia szturmu wojsk radzieckich został zniszczony w 50% kościół tracąc wieżę. Zniszczony również został dom parafialny i sąsiedni Szpital.Obecnie obok odrestaurowanego kościoła św.Elżbiety w ocalałych budynkach mieści się Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc .

W kościele ocalało ze zniszczeń wojennych wiele oryginalnych przedwojennych detali architektonicznych do których należą rzeźbione portale i neogotycki ołtarz . Rozpoczęta w latach 1948 -1952 wstępna odbudowa kościoła z różnych względów nie została ukończona tak ,jak zakładano ze względu na brak finansów. Nie postawiono nowej wieży kościelnej a dach został pokryty papą .Dopiero w latach 1979-1982 wybudowano nową wieżę i pokryto dach dachówką . W 1983 roku kościół otrzymał trzy dzwony :

-dzwon "św. Elżbieta" warzący około 700 kg

-dzwon "Jan Paweł II" warzący około 300 kg

-dzwon "św. Franciszek z Asyżu" warzący około 150 kg

W 1986 roku kościół wzbogacił się o organy 33-głosowe wykonane przez Firmę Cynar .

Odbudowę Domu Parafialnego zakończono w1988 roku .Kościół ten łatwo odróżnić od innych świątyń wrocławskich bo jego charakterystyczna ażurowa wieża wykonana ze stali nawiązuję do form gotyckich .Dobudowana została w 1980 roku .Projektantami tej wieży byli :

prof.Tadeusz Zipsera i Marek Dobrowolski .

PRZEDWOJENNE ZDJĘCIA zostały skopiowane z dawnego adresu strony wroclaw.hydral.com.pl

 

Joseph Ebers ur. 1845 w Hildesheim, zmarł 14 lipca 1923 we Wrocławiu był niemieckim architektem ,który swoje dzieła tworzył w stylu neogotyckim.Absolwent Hanowerskiej  Politechniki , który jako architekt związał się od 1882 z Wrocławiem. W 1883 został mianowany diecezjalnym radcą budowlanym we Wrocławiu przez ówczesnego biskupa Roberta Herzoga.


niedziela, 15 września 2013
niedziela, 08 września 2013

Republika Kuby to państwo położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.

Kuba nie graniczy z żadnym państwem a długość wybrzeża wynosi 3736 km . Baza Guantanamo jest wydzierżawiona USA

Kuba jest największą  wyspą karaibską i zajmuje 16 miejsce na liście największych wysp świata. Otoczona jest 1600 wysepkami, skałami i rafami .Największa wyspa Isla de la Juventud ma powierzchnię 3056 km2. Otaczające Kubę głębiny morskie sięgają 7000 m. Od Florydy oddziela ją Cieśnina Florydzka, od MeksykuCieśnina Jukatańska, od San DomingoCieśnina Zawietrzna. Znajdujące się wokół Kuby wyspy tworzą następujące archipelagi: Jardines de la Reina, Los Canarreos, Los Colorados, Sabana-Camagüey. Większość terytorium jest nizinna. W południowo-zachodniej części są wapienne góry Sierra de los Organos. Wzdłuż południowych wybrzeży ciągną się góry Sierra Maestra z najwyższym szczytem Kuby — Pico Turquino (1974 m). Na wyspie panuje Klimat podzwrotnikowy a przeciętna ilość opadów waha się w granicach od 1000–1500 mm. Okres pomiędzy miesiącem majem a październikiem jest Porą deszczową .Średnie temperatury stycznia to 20–24 st.Celsjusza a w sierpniu od 25–28 st.C.Jesienią dość często występują huragany. Główne miasta to :

Hawana, Santiago de Cuba, Guantánamo, Bayamo, Santa Clara, Cienfuegos, Holguín, Camagüey, Pinar del Río, Matanzas,

Las Tunas, Trinidad.

Na  Kubie płynie ponad 200 rzek, których łączna długość wynosi około 2500 km.Wyrąb lasów kubańskich w czasach panowania Hiszpanów przyczynił się do obniżenia poziomu wód w rzekach . Największa rzeka Kuby, Rio Cauto kiedyś była żeglowna a obecnie jest  płytka i ma bardzo niski poziom wody .


Kuba jest bardzo biednym krajem co jest następstwem nałożonego przez USA Embarga .Ludzie wspaniali i przepiękne krajobrazy.Czyste powietrze i czysta woda . Dziwię się Politykom różnych państw,że w XXI wieku na Świecie jest tyle biedy a arsenały pękają w szwach od nagromadzonej broni .

Cóż jest winien jakiś Naród , że jest źle rządzony.Amerykanom oficjalnie nie można latać na Kubę a i tak latają omijając wspaniałe przepisy demokracji obowiązującej w USA . Amerykanie zaopatrując się w Kanadyjskie Paszporty latają na Kubę jako obywatele Kanadyjscy.No cóż Świat ten jest bardzo zakłamany a interesy polityczne są ważniejsze od egzystencji narodów.


sobota, 31 sierpnia 2013

Ta wypoczynkowa miejscowość zlokalizowana na Opolszczyźnie w ciągu dwóch ostatnich lat zmieniła .Istniejące kąpielisko wzbogaciło się o nowe obiekty rekreacyjne w tym Hotel SPA,Restaurację i wiele atrakcji związanych z PARKIEM LINOWYM. Położenie kąpieliska w malowniczej górskiej scenerii oraz bliskość Czech stwarza dobre warunki do wypoczynku dla turystów i mieszkańców .Zmiany te uwieczniłem na fotografiach do obejrzenia których zapraszam :

Fragment kąpieliska

Hotel,ośrodek wypoczynkowy z Restauracją

Obiekt rekreacyjny  z Hotelem SPA

Spacer po łączącym obydwa brzegi kąpieliska może być przyjemny

Na kąpielisku  można korzystać z kajaków i rowerów wodnych

Fragment hotelowego parkingu i pola kempingowego w Pokrzywnej

Nowo wybudowany Hotel SPA w Pokrzywnej

Komunikacja pomiędzy Hotelem a pływalnią  w Hotelu SPA

Pływalnia SPA w Hotelu

Restauracja w Hotelu nad brzegiem kąpieliska w Pokrzywnej

Fragment zagospodarowania kąpieliska leśnego w Pokrzywnej

Dzieciakom można zrobić zdjęcie w paszczy groźnego zwierzaka

Lokalizacja w scenerii leśnej  PARKU LINOWEGO w POKRZYWNEJ jest atrakcyjna

Przejażdżkana długiej linie zawieszonej nad lustrem wody również jest atrakcją z której bardzo chętnie korzystają młodzi ludzie

PARK LINOWY W POKRZYWNEJ

PARK LINOWY zaspokoi potrzeby najbardziej wymagających posmakowania sportu ekstremalnego

W PARKU LINOWYM są również atrakcje dla najmłodszych.Na zdjęciu kolejka z wagonikami oraz mała karuzela

W sąsiedztwie kąpieliska jest łowisko ryb na którym możemy spożyć złapane przez siebie ryby .

Na łowisko ryb płynie strumyk na którym zamontowano koło wodne przypominające Nam jak w przeszłych czasach już wykorzystywano siły natury dla dobra człowieka.

Ratusz

Kamieniczki w Rynku

Fragment Wrocławskiego Rynku

Fragment Ostrowa Tumskiego widziany z mostu Grunwaldzkiego

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski

 

Rezydencja Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego

 

Zatoka Gondoli we Wrocławiu (w przeszłości było tutaj koryto rzeki Oławy)

Wypożyczalnia kajaków w Zatoce Gondoli

Ul.Kurzy Targ

Wrocławski Center przy Placu Grunwaldzkim

Kominiarze na rowerach na ul.Szewskie są niecodziennym widokiem

Fragment ul.Szewskiej

niedziela, 25 sierpnia 2013

Witam Szanownych fanów i czytelników niniejszego bloga.Wprawdzie lato z wolna się zbliża do końca i wczesnym rankiem już czuć powiewy jesiennego chłodu.Wzbogaciliśmy się o nowe przeżycia i doświadczenia życiowe .Czasami warto podglądać przyrodę .Ona dostarcza Nam wspaniałych przykładów harmonii i piękna , które ze względu na tryb życia często gdzieś pozostaje poza Naszym wzrokiem.Spotkałem u znajomych kota,który stał się przyczyną niniejszej notatki odbiegającej niewątpliwie od tematyki na "zdjeciaeuropa" .Kot ten czerpie promyki słoneczne i autentycznie beztrosko umie wypoczywać na pełnym lizie .Czasami warto uciekając od  codzienności podpatrzeć zwierzaki .Poniżej prezentuję trzy zdjęcia takiego kotka,który może być przykładem totalnego LUZU .Zdjęcia te wprawdzie nie są najlepszej jakości bo wykonane starym telefonem komórkowym ale zatrzymały w kadrze koci sposób na wypoczynek .

środa, 21 sierpnia 2013
wtorek, 20 sierpnia 2013
czwartek, 15 sierpnia 2013

 

Bazylika św. Marka została zbudowana w Wenecji przy Placu Świętego Marka aby pochować relikwie św.Marka.   Weneccy kupcy w 828 roku wykradli jego szczątki z Aleksandrii i przywieźli na lagunę. Zorganizowanie kradzieży ciała  ewangelisty jest niewątpliwie związane z historią i legendą,która głosi,że Marek podczas podróżny odbywanej ówczesnym statkiem do Rzymu zatrzymał się przez kilka dni na Lagunie .Podczas pobytu na tej Lagunie ujrzał anioła , który słowami   Pax tibi, Marce evangelista meus, pokazał mu jego miejsce pochówku .Z historii wiemy ,ze Wenecja miała zwierzchnika Bizantyjskiego o imieniu Teodoryk,który również został ogłoszonym świętym .Święty Marek został obwołany patronem niezależnej Wenecji a symbol lwa skrzydlatego z otwartą księgą w której wyryto słowa anioła stał się herbem republiki .Pierwszym fundatorem Kościoła był doża Angelo Partycipazio a Konsekracja odbyła się w 832 r. Rok 976 był nasycony walkami przeciwko doże i spowodował ogromne straty poprzez pożary ,które wzniecały rozwścieczone tłumy .Spłonął wówczas Kościół i Pałac Dożów (Palazzo Ducale).

Wzorując się na konstantynopolskim kościele św. Apostołów w  latach od 1063 do 1094 kościół został odbudowany. Budowlę zaprojektowano w stylu bizantyjskim na planie krzyża greckiego z pięcioma kopułami rozmieszczonymi nad nawami w ramionach krzyża w miejscu przecinania się naw . Kształt czasz został zapożyczony z architektury Islamu .  Podobne kopuły zobaczymy w Jerozolimie na meczecie Umara oraz nad mauzoleum dynastii Fatymidów w Kairze.

Przez wiele lat kościół był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany a w 1204 roku dobudowano narteks otaczający ramię wejściowe kościoła .Doża Domenico Selvo zobowiązał załogę każdego statku weneckiego  do przywożenia darów przydatnych w ozdobieniu świątyni. Zwiedzając Kościół Św.Marka zobaczymy różnorodność stylistyczną wielu detali architektonicznych .Detale te pochodzą z różnych miejsc i były przez wiele lat przywożone do Wenecji .

Bazylika Św.Marka od strony Placu jego imienia ma wspaniałą fasadę o szerokości 52 metrów , która przez budowniczych została wzbogacona pięcioma portalami zwieńczonymi półkolistymi tympanonami ozdobionymi kolorowymi mozaikami . W sąsiedztwie skrajnych drzwi widzimy mozaikę przedstawiającą fasadę Bazyliki wykonaną około 1260 roku ,która jest najstarszym zachowanym przedstawieniem budowli w formie graficznej .Następna mozaika obok środkowego wejścia przedstawia sprowadzenie ciała Św.Marka.Środkowy łuk udekorowano alegoriami pór roku i 12 miesięcy a łuk zewnętrzny ozdobiono postaciami weneckich rzemieślników  oraz postacią zmartwychwstałego Chrystusa .Wykonywanie ozdabiania drzwi rozpoczęto około 1255 roku a zakończono na początku XIV wieku . Nad portalami wybudowano galerię Loggia dei Cavalli ,którą udostępniono odwiedzającym . Kwadryga z czwórką koni, została wykonana z brązu i pokryta warstewką złota .Prawdopodobnie rzeźbę wykonano  w okresie od IV wieku p.n.e. do I wieku p.n.e. Jest to jedyna na świecie tego typu rzeźbą zachowana do naszych czasów. Rzeźba ta stała się symbolem potęgi miasta.Rzeźbę tą  po zdobyciu miasta przez Napoleona Bonapartego wywieziono do Paryża skąd powróciła za czasów zwierzchnictwa austriackiego. Również podczas zwiedzania tej wspaniałej świątyni będziemy podziwiać  cztery siedemnastowieczne mozaiki z scenami z życia Chrystusa. Szczyt środkowego łuku jest ozdobiony statuą Św. Marka,która jest dziełem Niccolo Lambertiego.Poniżej statuy zboczymy złotego lwa Św. Marka a w narożniku fasady, przy głównym wejściu do pałacu Dożów, Porta della Carta starożytną rzeźbę z IV wieku wykonaną z czerwonego porfiru przedstawiającą grupę tetrarchów.

Wnętrze Bazyliki jest podzielone rzędami marmurowych kolumn o złoconych głowicach korynckich . Nad bocznymi nawami umieszczono empory otwarte do wnętrza kościoła. Dolne elementy filarów nośnych i ścian zostały obłożone   płytami marmurowymi .Elementy wnętrza Świątyni takie ,jak  posadzki, kopuły czy sklepienia zostały ozdobione bogatymi mozaikami wykonanymi ze złotych i szklanych tesser. Przy układaniu mozaik pracowali artyści z Konstantynopola , których sprowadził doża Domenico Selvo . Po pożarze w 1106 roku została uszkodzonych większość pięknych pierwszych mozaik .Stąd też w późniejszym okresie część tych mozaik zastąpiono mozaikami wykonanymi przez miejscowych artystów,którzy byli świetnymi naśladowcami sztukaterii bizantyjskiej .Potrafili oni w umiejętny sposób połączyć sztukę bizantyjską z elementami romańskimi i wczesnochrześcijańskimi .Mozaiki te wykonano w kresie od XII do XV wieku  a ich powierzchnia wynosi około 4000 m². Te piękne i bogate kolorystycznie mozaiki przedstawiają  sceny figuralne i ornamenty roślinne, tworząc ogromne bogactwo obrazów , które nie sposób obejrzeć i ogarnąć podczas jednorazowego pobytu w tym kościele.Inspirująca ciekawostką jest bardzo cenny zabytek sztuki jubilerskiej znajdujący się za głównym ołtarzem Bazyliki Św.Marka .Jest nim perła sztuki bizantyjskiej tzw.ZŁOTY OŁTARZ (Pala d'Oro )Pierwszą plakietkę o wymiarach 3,4 m x 1,4 m wykonano w 976 roku w Konstantynopolu i za wsparciem doży Pietro II Orseolo sprowadzono ją do Bazyliki Św.Marka.W tej słynnej plakietce oprócz emaliowanych płytek i krążków przedstawiających między innymi figurki umiejscowiono wiele kamieni szlachetnych i półszlachetnych .W plakietce jest około 1300 pereł , 300 szmaragdów , 300 szafirów , 400 granatów i 15 rubinów .  

Szanowni Państwo nie jest łatwo przestawić bogactwo tej wspaniałej świątyni w jakimś artykule czy dokładnie ją opisać.To wszystko można zobaczyć i podziwiać na żywo podczas zwiedzania,które pozostanie w Naszej pamięci do końca życia.Poniżej przedstawię Państwu niektóre zdjęcia wykonane w tym roku , które przynajmniej w maleńkim fragmencie opisu przybliżą tę świątynię i być może zachęcą do podróżny,która pozwoli niejednej osobie dostrzec inne wartości Naszego życia ,w którym każdego dnia za czym się uganiamy nie dostrzegając otaczającego Nas piękna.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć :

sobota, 10 sierpnia 2013

 Wenecka Bazylika Mniejsza Santa Maria della Salute została zbudowana zgodnie z dekretem Senatu podpisanym przez dożę Nicolò Contarini .Dekret z 22 Października 1630 roku jest votum dziękczynnym z okazji zakończenia epidemii dżumy , która spowodowała śmierć 1/3 mieszkańców Wenecji .Lokalizacja zaprojektowanego kościoła przez  Baldassare Longhena  nad Kanałem Grande w sąsiedztwie budynku Morskiej Komory Celnej Dogana di Mare nie była dziełem przypadku lecz zaplanowanym i przemyślanym zamierzeniem ówczesnych Zarządców miasta .Jest symbolem dziękczynnym , widocznym z różnych miejsc nad Kanałem Grande i jednocześnie obiektem przyciągającym wzrok .Ta barokowa budowla zaprojektowana i wzniesiona nakształt ośmioboku foremnego otoczonego arkadami zwieńczonymi kopułą ustawioną na bryle przypominającej bębenotoczeniu sześciu kaplic jest dowodem potwierdzającym kunszt jej twórcówów i budowniczych .Obecnie pomimo ogromnego postępu technicznego i technologicznego w budownictwie jest PERŁĄ budownictwa sakralnego .

Rozpoczęte prace budowlane zaraz po zakończeniu epidemii w 1681 roku zostały zakończone w 1681 roku . Konsekracja odbyła się 9 listopada 1687 roku. W Bazylice znajdują się obrazy Tycjana dzieło Jacopo Tintoretto -Wesele w Kanie Galilejskiej . Obraz ten został przeniesiony z kościoła Santo Sprito.

Każdego roku od niepamiętnych czasów w dniu 21 listopada w Wenecji odbywa się dziękczynna bardzo uroczysta procesja za zdrowie miasta Wenecja .Stąd te władze miasta przegotowują na tę okazję specjalny most pontonowy który łączy przez Kanał Grande Plac Św.Marka z kościołem Santa Maria della Salute.

 

Dzwonnica św. Marka  – to najwyższa budowla Wenecji której wysokość wynosi  99 metrów. Pierwotna wieża o wiele niższa została zbudowana  na początku IX wieku i niestety nie zachowała się do dzisiejszych czasów.  Obecną istniejącą konstrukcję wieży w pierwszej wersji wzniesiono pod koniec XI wieku, którą podwyższono w  XII wieku .Przez następnych  wiele okresów historycznych wieżę wielokrotnie przebudowywano i modernizowano .Ostateczny kształt wieża uzyskała w XVI wieku .Wieża w przeszłości pełniła wiele funkcji począwszy od roli obiektu obserwacyjnego poprzez latarnię morską i dzwonnicę .Również służyła jako wieża strzelnicza i wiatrowskaz .Ówczesny rozwój handlu i związanej z nim rozbudowy floty handlowej przyczynił się również do tego,że budowniczy Jacopo Sansowino w okresie od 1537 roku do 1549 zaprojektował i dobudował do ówczesnej wieży ,która pełniła  rolę dzwonnicy tzw.Loggette stanowiące wydzielone pomieszczenia w których spotykała się ówczesna elita wenecka .

W tym czasie służyła ta wieża jako miejsce publicznych losowań loterii .Znaczenie wieży jako miejsca publicznego i atrakcyjnego do spotkań towarzyskich i biznesowych w 1609 roku przyczyniło się do zaprezentowania przez Galileusza lunety,która natychmiast stała się wielką atrakcją,tym bardziej że Galileusz zaprezentował jej działanie ówczesnej elicie .

Dzień 14 lipca 1902 roku był fatalnym ze względu na zawalenie się tej wieży i zniszczenie Loggatty .Po tej katastrofie budowlanej w okresie 10 lat zrekonstruowano obiekt wraz z Loggatte i w 1912 roku ponownie udostępniono wieżę społeczeństwu .Obecnie wieża jest wyposażona w windę i udostępniona turystom .Platforma widokowa wieży jest bardzo dobrym miejscem z którego widać  plac św. Marka, kopuły bazyliki św. Marka, pałac Dożów i wiele innych obiektów budowlanych Wenecji .

Szkoda ,że w większości są tylko widoczne dachy domów i kominy .Nie widać żadnego kanału .

 

niedziela, 04 sierpnia 2013

 

 

Canal Grande w Wenecji jest  również określany cieśniną .Długość jego wynosi 3,8 km i jest ukształtowany w formie odwróconej litery S .Kanał ten przepływa przez środek miasta dzieląc je na dwie części.Każda z tych cześć miasta jest podzielona na trzy dzielnice :

W skład jednej części miasta wchodzą następujące dzielnice :

-Cannaregio,

-San Marco 

-Castello

oraz w drugiej części miasta

-Santa Croce

-San Polo

-Dorsoduro

Szerokość Canalu Grande wynosi od 30 do 60 metrów .Głębokość średnia kanału w niektórych miejscach osiąga nawet 6 metrów .

Brzegi kanału są połączone czterema mostami :

-Most Akademii (wł. Ponte dell'Accademia)

-Most Bosych (wł. Ponte degli Scalzi)

-Most Rialto (wł. Ponte di Rialto)

-Most Konstytucji (wł. Ponte della Costituzione)

Kanał został zbudowany w XV wieku .Łączy wenecką lagunę (Piazzale Roma zlokalizowaną przy dworcu kolejowym) z kanałem św. Marka (Canale di San Marco),który jest przy Piazzetta di San Marco.Wzdłuż  brzegów kanału zbudowano wiele budowli charakteryzujących się  licznymi  fasadami .Fasady te zostały skierowane w stronę wody co jest niewątpliwie potwierdzeniem kunsztu ich twórców .Budowle te przyciągają swym widokiem tysiące turystów.i są atrakcją ,którą mozna podziwiać z pokładu GONDOLI lub tramwaju wodnego

Zapraszam Państwa do obejrzenia zdjęc kanału wykonanych w czerwcu 2013 roku .

sobota, 27 lipca 2013

Most Westchnień  Ponte dei Sospiri 

Zdjęcia wykonane w 2013 r .

Zwiedzając Wenecję należy zatrzymać się z Gondolą w pobliżu najbardziej znanego mostu jakim niewątpliwie jest Most Westchnień.Most zaprojektował  Antonio Contino .

Został przekazany do użytku w 1614 roku .Łączy Pałac Dożów z leżącym po drugiej stronie kanału Pałacowego więzieniem (Prigioni Nuove) , które zbudowano na przełomie XVI i XVII wieku.

Wykonana konstrukcja mostu w formie zamkniętej była jak na owe czasy bardzo śmiałym rozwiązaniem architektonicznym . Przewieszenie konstrukcji mostu nad Kanałem Pałacowym wówczas umożliwiało swobodne połączenie pomiędzy więzieniem a obradującym w Pałacu Dożów Trybunałem Kryminalnym. Wewnątrz tego mostu znajdują się dwa oddzielone od siebie korytarze którymi  w przeszłości prowadzono skazańców do więzienia w celu odsiedzenia wyroków .Sławę temu mostowi przynieśli XIX wieczni ROMANTYCZNI PISARZE opisujący wówczas uczucia skazanych przechodzących tym mostem ,którzy wedle pisarskich wyobrażeń tęskniąc i wzdychając za pozostawionymi ukochanymi kobietami na wolności musieli iść odsiedzieć wyroki .Dla niektórych skazańców była to ostatnia droga w ich życiu .Obecnie wnętrze tego mostu jest udostępnione zwiedzającym muzealne pomieszczenia Pałacu Dożów.Most ten jest dobrze widoczny z Gondoli.

Most Rialto  Ponte di Rialto 

Tak wygląda Most Rialto na Mapach Google


Najstarszy most wenecki nad Kanałem Grande we Włoszech.

Lokalizacja mostu była pomysłem doża Sebastiana Ziani na wiele lat przed zbudowaniem w 1181 roku mostu pontonowego Ponte della Moneta (Most Monety) nazwanego od pobliskiej mennicy , który był dziełem projektanta Nicolò Barattieri.

W 1250 roku most pontonowy zastąpiono mostem zwodzonym drewnianym , który został zburzony w 1310 roku podczas rebelii przeciwko Bajamonte Tiepolo. Na odbudowanym drewnianym moście powstały kramy kupieckie , które ponosiły czynszowe opłaty utrzymania tego mostu .W 1444 roku podczas parady łodzi na moście przebywały tłumy  ludzi pod których ciężarem most się zawalił .W ciągu trzech lat od 1588 roku zbudowano most kamienny wg projektu Antonio da Ponte. Jednoprzęsłowa konstrukcja z łukami arkad ponownie posłużyła do zlokalizowania kramów kupieckich.Po środku mostu widzimy  podwyższony łuk z dochodzącymi do niego dwoma rzędami kramów usytuowanych na całej długości przęsła.Kramy te usytuowano frontem do wnętrza mostu. Pomiędzy kramami poprowadzono uliczkę dla pieszych. Również przy balustradach od strony wody poprowadzono wzdłuż mostu deptaki.Most ma długość 28,80 m i jest wysoki na 7,32 m.

 

niedziela, 21 lipca 2013

Miasto założon0 w 452 roku przez uciekinierów przed barbarzyńskim plemieniem Hunów. Wenecja jest położona na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim.  Transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest vaporetto czyli tramwaj wodny. W XX wieku wyspy połączono linią kolejową i autostradą.Patronem miasta jest święty Marek

Światową popularność zyskał karnawał wenecki. Istotnym elementem ubioru bawiących się są maski. W Wenecji odbywa się ważny festiwal filmowy i biennale sztuki współczesnej.Obecnie Wenecja jest ustawicznie podtapiana. Stare budynki, atakowane przez zanieczyszczone morze, ulegają zniszczeniu.Historyczna część Wenecji pełni głównie funkcje turystyczne. Większość mieszkańców (ponad 200 000) zamieszkuje położone na stałym lądzie Mestre stanowiące jest dzielnicą Wenecji. W samej Wenecji mieszka zaledwie około 50 000 osób. Liczba Wenecjan spada, ponieważ ceny mieszkań rosną i wielu mieszkańców nie stać na opłaty, co zmusza ich do przeprowadzki.Wenecja jest znanym na całym świecie ośrodkiem turystycznym i kulturalnym. Ze względu na swoją architekturę oraz nietypowe położenie znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Turystyka stanowi podstawę gospodarki miasta i jest głównym źródłem zatrudnienia i dochodów mieszkańców miasta Znanym i szanowanym jest zawód gondoliera, Do najsłynniejszych zabytków Wenecji należą :

-Bazylika św. Markw

-Plac św. Marka (Piazza San Marco)

pałac Dożów (Palazzo Ducale)

-most Westchnień (Ponte dei Sospiri)

wieża zegarowa (Torre dell’Orologio)

Prokuracja (Procuratie Vecchie i Procuratie Nuove)

most Rialto

Kanał Grande (Canale Grande)

Santa Maria della Salute

Santa Maria Gloriosa dei Frari

Kościół San Giorgio Maggiore

Dzwonnica św. Marka w Wenecji

Palazzo Venier dei Leoni

Ca' d'Oro

Ca' Rezzonico

Ca' Pesaro

Palazzo Grassi

Synagoga Hiszpańska

Włoska Synagoga (Scuola Italiana)

Teatro La Fenice

LOTNISKO


Szanowni Państwo w kolejnych notatkach będę przedstawiał wymienione na powyższej liście zabytki i związane z nimi zdjęcia.Zapraszam do obejrzenia niektórych zdjęć :niedziela, 07 lipca 2013

Dzień  7 lipca 2013 roku pozostanie w pamięci na wiele lat  osobom podróżującym autostradą A4 na odcinku Wrocław -Opole . Zderzenie Tira z samochodem osobowym  w okolicy zjazdu na Przylesie i Grodków spowodowało zablokowanie autostrady na kilka godzin.

 


Wyświetl większą mapę


Wyświetl większą mapę

Na domiar wszystkiego jeszcze jeden wypadek na przeciwległych pasach autostrady również na kierunku Opole-Wrocław i też w okolicy Przylesia .

Panująca tego dnia wysoka temperatura powietrza na pewno nie sprzyjała kierowcom .

Do wypadków doszło niewątpliwie z powodu braku wyobraźni  prowadzących pojazdy samochodowe oraz nie dostosowania prędkości do warunków pogodowych i przecenienia własnych umiejętności kierowców .Czy musiało dojść do tego wypadku ?

Na te pytania i wiele innych odpowie Policja ,która na miejsce zdarzenia przyjechała bardzo szybko .Również Pogotowie Ratunkowe stanęło na wysokości wyzwania .

Zdarzenia takie są bardzo nieprzyjemne i równocześnie wywołują atmosferę narzekania i tzw."GDYBANIA"-co by było ,gdyby było"

Zapewne wielu podróżujących tego fatalnego dnia i stojących godzinami w korkach zastanawiało się pytając :

-DLACZEGO TYLE GODZIN STALIŚMY W KORKU ?

-DLACZEGO ZORGANIZOWANE OBJAZDY SPOWODOWAŁY NASTĘPNE KORKI NA 

  INNYCH DROGACH ?

I tak można pytania zadawać w nieskończoność .Byłem jednym z oczekujących w korku i sam miałem wiele wątpliwości co do zorganizowania szybkiej akcji odblokowania autostrady tym bardziej ,ze w zderzeniu brały udział dwa samochody .

-Dlaczego nie usunięto pojazdów np.po dwóch godzinach ??? 

-Dlaczego autostrada była zablokowana tyle godzin ???

Zorganizowany zjazd z autostrady w kierunku Oławy był pokazem nieprofesjonalnego działania osób kierujących takimi akcjami . Przykładem jest jeden RADIOWÓZ POLICYJNY stojący w poprzek autostrady i samodzielny ruch kierowców zjeżdżających z dwóch pasów autostrady na jeden pas w kierunku "BRAMEK" i dalej podrzędnymi drogami do wyznaczonego celu podroży i s powrotem na autostradę w innym miejscu. Wszyscy uczestnicy "AUTOSTRADOWEGO KORKA" bardzo krytykowali organizację objazdów .

Radio RMF FM czasami przerywając program muzyczny nadawało komunikaty o tym zdarzeniu rozmawiając na antenie z osobami stojącymi w korku .Trasę z Wrocławia do Nysy tj.około 85 km tego dnia pokonaliśmy w ciągu 4 godzin .

Należy mieć nadzieję , że ktoś z decydujących o takich akcjach wyciągnie

WNIOSKI NA PRZYSZŁOŚĆ .

Samochody zjeżdżające z Autostrady na BRAMKI w kierunku OŁAWY stały godzinami w korku

Zjazd z autostrady A4 na bramki w kierunku OŁAWY i STRZELINA

Tak wyglądało oczekiwanie na przejechanie paru metrów .KOREK na A4 pomiędzy Krajkowem a Przylesiem - godz.18.20

BRAMKA SPO Przylesie , która podczas "KORKA" była wyłączona z ruchu pojazdów

Autostrada A4 przed zdarzeniem -widok z mostu znajdującego się na trasie Oława , Brzeg ,Grodków i Nysa .

Jedną z przyczyn rosnącego "KORKA " było zjeżdżanie pojazdów z autostrady na "BRAMKĘ"  w kierunku Oławy i Strzelina .Podniesione zapory i nie pobieranie opłat nie usprawniło rozładowania ruchu samochodów .


 

 

 

                                                       

 

 

 

 

sobota, 22 czerwca 2013

 

Widok z lotu ptaka zespołu pałacowego w Mosznej na Opolszczyźnie

Miejscowość MOSZNA położona jest w województwie opolskim  w powiecie Krapkowickim w gminie Strzeleczki .Lokalizacja  tej miejscowości w rozwidleniach lewych dopływów rzeki Odry

odległej o około 30 km od stolicy województwa  Opola była i jest szlakiem komunikacyjnym na trasie z Prudnika do Krapkowic .Być może nikt nie zwracałby uwagi ma tę miejscowość gdyby nie było w niej Pałacu , który jest jednym z najwspanialszych zabytków Opolszczyzny i niepodważalnym dowodem myśli architektonicznej minionej epoki .


Pałac w Mosznej ((niem. Schloß Moschen. Die Residenz der Thiele-Winckler ) od 1866 roku był rezydencją śląskiego rodu potentatów przemysłowych Tiele-Wincklerów aż do końca II Wojny Światowej .

Widok pałacu w Mosznej od frontu

Fragment budowli pałacowej w mosznej

Widok pałacu od strony drogi dojazdowej

Widok pałacu w Mosznej na przedwojennej pocztówce opublikowanej na portalu Commodore Wikipedii

Droga dojazdowa do pałacu została pozostawiona w stanie przedwojennym

W 1679 właścicielami wsi była rodzina von Skallów. Prawdopodobnie około 1723 roku miejscowość  przeszła w ręce Wilhelma von Reisewitza. Kolejnym właścicielem wsi od 1771 roku został Heinrich Leopold von Seherr-Toß a w 1853 r.  Mosznę sprzedano Heinrichowi von Erdmansdorfowi.Od 1866 roku właścicielem miejscowości był Hubert von Tiele-Winckler.

Pałac powstał w połowie XVII wieku i posiada 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wieżyczek a kubatura tej budowli wynosi 65 tys.m³.Powierzchnia użytkowa pałacu to 7 tys.m².Część środkowa to dawny pałac zbudowany w stylu barokowym a który spłonął w 1896 roku podczas ogromnego pożaru .Właściciele tego pałacu jeszcze w tym samym roku odbudowali go w pierwotnym kształcie .

Poniżej przedstawiam Państwu zdjęcia niektórych fragmentów pałacu potwierdzające kunszt budowniczych i architektów ówczesnych czasów :

Fragment jednej z zamkowych wież

Fragment wyglądu elewacji pałacowych w Mosznej

Fragment elewacji pałacowych w zamku w Mosznej

Fragment wystroju klatek schodowych w pałacu w Mosznej

Następnie do 1900 roku zbudowano w stylu neogotyckim najbardziej okazała jego część wschodnią .W latach od 1912 roku do 1914 roku dobudowano skrzydło zachodnie w stylu neorenesansowym .Wokół pałacu stworzono wspaniałe ogrody w których rosną rzadko spotykane rododendrony oraz wiele unikalnych krzewów ozdobnych .

Fragment ogrodów pałacowych w Mosznej .Na zdjęciu mostek będący fragmentem ścieżki spacerowej

Inny fragment trasy spacerowej w Mosznej


Ponadto na terenach pałacowych ogrodów , których powierzchnia sięga ponad 200 hektarów rosną 300 letnie dęby i wiele gatunków chronionych drzew.Pałac i tereny przyległe są zadbane i udostępnione zwiedzającym .Obecnie w części pałacu znajduje się Centrum Terapii Nerwic .

Szanowni Państwo niektóre zamieszczone zdjęcia zostały wykonane przez

Artura Grzebskiego i jego koleżankę Alicję podczas podróży służbowej na której trasie był zamek w Mosznej .

Wymienione osoby są współpracownikami  i jednocześnie pasjonatami otaczającego Nas piękna .

Zapraszam do obejrzenia pozostałych zdjęć :

Fragment wejścia do pałacu

Widok pałacu w Mosznej

Pałac w Mosznej

Fragment wykończenia budowli pałacowych  i odpoczywający bocian

Inny fragment budowli pałacowych i inny bocian

Kaplica pałacowa jest miejscem koncertów muzyki kameralnej a w galerii organizowane są wystawy dzieł sztuki .Od 1948 roku funkcjonuje znana w Europie stadnina koni , która jest kontynuatorką zlikwidowanej stadniny w Dłoniach koło Rawicza .Stadnina od początku swego istnienia prowadzi hodowlę koni pełnej krwi angielskiej .Od 1961 roku hodowlę koni szlachetnej półkrwi .Pałac w Mosznej w swej historii ma odnotowanych wiele ciekawych wydarzeń .

W latach 1911-1912 były organizowane przez właściciela pałacu hrabiego Franza

Tiele-Wiencklera urzędowe polowania z udziałem ówczesnych osobowości  Europy .

Takim nadzwyczajnym gościem w pałacu w Mosznej był cesarz Wilhelm II.

W związku ze zbliżającym się frontem wiosną 1945 roku rodzina Tiele Winckler opuściła pałac , który uniknął jakimś cudem zniszczeń wojennych .W 1945 roku w pałacu kwaterowały oddziały armii sowieckiej .Właśnie w tym czasie dewastacji uległa większa część wyposażenia pałacowego , skradziono większość dzieł sztuki -głównie obrazów i rzeźb .Pałac jest obecnie miejscem ciekawych wydarzeń kulturalnych .Rosnące w ogrodach pałacowych przepiękne azalie przyczyniły się do powstania pomysłu organizowania dorocznego Święta Kwitnącej
azalii .W maju i czerwcu każdego roku popularyzuje się muzykę kompozytorów polskich i niemieckich oraz w galerii prezentuje się wystawy plastyczne i organizuje plenery malarskie .

Do ciekawostek należy zaliczyć fakt odkrycia  na początku XX wielu fragmentów piwnic , które H.Berthel w 1929 roku zidentyfikował z zamkiem   templariuszy a które prawdopodobnie za pomocą podziemnych tuneli łączyły się z zamkiem zlokalizowanym  w Chrzelicach. Prowadzone po  drugiej wojnie światowej prace budowlane pozwoliły odkryć ślady średniowiecznej palisady.

Członkowie  rodu Tiele-Wincklerów są pochowani na cmentarzu znajdującym się na terenie pałacowego parku .W przeszłości właściciele planowali pochówek w krypcie pod zamową kaplicą .Jednakże duża wilgotność tego miejsca spowodowała odstąpienie od takich planów .Cmentarz  znajdujący się na terenie ogrodów pałacowych jest udostępniony zwiedzającym w krypcie pod zamkową kaplicą. Z uwagi na to, że panowała tam zbyt duża wilgoć, podjęto decyzję o przeniesieniu miejsca rodowych pochówków na mieszczący się w zamkowym parku cmentarz. Jest on udostępniony zwiedzającym.Zamek (pałac) w Mosznej jest wpisany do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków .

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8