Zdjęcia 3D i mapy satelitarne w g Google .Fotografie cyfrowe krajobrazów ,parków miejscowości oraz zabytków .Przydatne informacje dla turystów i nie tylko. Spełniając oczekiwania czytelników z jednej strony oraz mankamenty powstające podczas pisania bloga w postaci ograniczonych możliwości pojemności zasobów i wielkości notatek z drugiej strony uruchomiłem własną stronę internetową ,której adres znajduje się poniżej : http: www.zdjeciaeuropa.pl Zapraszam do zapoznania się z edytowanym tak materiałem wwldi
Zakładki:
Http://www.zdjeciaeuropa.pl/
Tagi
Licznik odwiedzin bloga
Wyświetl większą mapę
Kategorie: Wszystkie | Miasta Polskie
RSS
piątek, 04 grudnia 2009

Kłodzko -miasto połozone w północno-wschodniej częśći Kotliny Kłodzkiej nad rzeką Nysą Kłodzką w województwie dolnośląskim .

Panorama Kłodzka (zdjęcie pochodzi z Wikipedi)

Fagment miasta

Fragment Kłodzka z widoczną wieża Ratusza

Fragment miasta Kłodzka

Fragment miasta Kłodzka widziany z tarasu widokowego na Twierdzy

Fragment rzekłynówki w sasiedztwie Parku Sybiraków

Rzeka Młynówka oraz most kamienny.

Na dolnej fotografii fragment mostu oraz ulicy prowadzącej do Rynku

Rzeka Nysa Kłodzka i fragment Twierdzy(inne ujęcie)

Rzeka Nysa Kłodzka i fragment Twioerdzy(zdjęcie wykonano z mostu łączącego ul.Śląską i Matejki

Powierzchnia miasta zajmuje 24,84 km? . Od południowo-zachodniej części miasta położone jest podnóże Gór Bardzkich .Obecnie w mieście mieszka około 28 tys.osób.Miasto leży na wysokości od 290-370 m.n.p.m.Najniższym punktem miasta jest na północy ujście rzeki  Ścinawki  a najwyższym zbocza Czerwoniaka na południu przy granicy z   Krosnowicami .Rozciągłość zabudowań miejskich w kierunku południkowym wynosi ok. 7,6 km, a w kierunku równoleżnikowym ok. 6,4 km . Oś całego zespołu miejskiego wyznacza rzeka Nysa Kłodzka wraz z dopływami. W samym mieście od Nysy oddziela się Młynówka, obejmująca dużą wyspę, na której leży dawne Przedmieście Piasek oraz nowe osiedle mieszkaniowe .Wokół starego miasta w miejscach dawnych murów obronnych i fosy powstały parki i skwery,którym przypisano nazwy: Park Przyjaciół Wojsk Górskich , Park im. R. Traugutta , Park Esperanto , Park Sybiraków i Park Przyjaźni .W mieście jest wiele innych miejsc zielonych i rekreacyjnych gdzie mozna pospacerować i wypocząć.Obiekty sportowo-rekreacyujne takie jak :hale sportowe,boiska,korty tenisowe,tor dla deskorolkarzy,basen pływacki,prezystań kajakowa  i  stadnina koni są również atrakcyjne dla mieszkańców i turystów .W mieście jest wiele zabytków architektonicznych .Są organizowane wielkie imprezy dla mieszkańców i turystów,których z roku na rok przybywa coraz wiecej.Znanymi imprezami są "Dni Kłodzka"i oraz "Dni Twierdzy Kłodzkiej".Miasto na przestrzeni wieków miało swoje wzloty i upadki .Pustoszone i niszczone w przeszłości wojnami miało kilku władców . Pomimo wielkich pożarów ,epidemii i  powodzi  przetrwało próbę czasu i pomyślnie się rozwija mając wiele do zaoferowana turystom i mieszkańcom .

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=k%C5%82odzko&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.791347,20.126953&ie=UTF8&hq=&hnear=K%C5%82odzko,+K%C5%82odzki,+Dolno%C5%9Bl%C4%85skie&t=h&z=13

 Piersze wzmianki o Grodzie pojawiają się na kartach historii w 981 r. jako castellum Kladsko . jego położenie w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej na pograniczu polsko-czeskim. Przez miasto przechodziła jedna z odnóg tzw. Szlaku bursztynowego. W 2 połowie XII w. położone u stóp kasztelańskiego zamku, w północno-zachodniej części starego miasta podgrodzie zaczęło przekształcać się w osadę o charakterze rzemieślniczo-targowym, która zamieszkiwana była przez ludność słowiańską. Z kolei rejon obecnej ul. Łukasińskiego (na północ od rynku) kolonizowany był przez Niemców.

Kolonizacja niemiecka wzmogła się po przybyciu w 1169 r. do Kłodzka joannitów, którzy przejęli stary kościółek zwany pogańskim nad wschodnim urwiskiem Góry Zamkowej, a w 1183 r. objęli swoja opieką drugi pod wezwaniem św. Wacława w rejonie ul. Czeskiej. W pobliżu ul. Ząbkowickiej ulokowali swoją komturię, kościół i szpital

Na zasadzie dożywotniego lenna ziemią kłodzką władali Piastowie śląscy: Henryk IV Probus (1278-1290), Henryk VI Dobry (1327-1335) i Bolko II Ziębicki (1337-1341).

W 1324 r. miasto wykupiło wójtostwo. 20 lat później powstała pierwsza cegielnia, a Kłodzko zaczęło przeobrażać się z drewnianego w murowane: wzniesiono ratusz i kamienice na rynku, główne ulice zaczęto brukować kamienną kostką. W poł. XIV w. miasto otoczone było już nowymi murami obronnymi.  W końcu XIV w. powstał w Kłodzku kamienny most przez Młynówkę.

W niniejszej notatce wykorzystano materiały żródłowe innych autorów udostępnione na licencji Wikipedi Źródło „http://pl.wikipedia.org/wiki/K%C5%82odzko

Szerzej patrz: M. Krauze, Plan von Glatz. Entworfen und gezeichnet Glatz 1896; Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. R. Gładkiewicza, Kłodzko 1998

 

Rzeka Młynówka w sąsiedztwie Parku Sybiraków

Ratusz w Kłodzku

Zdjęcie lotnicze Ratusza w Kłodzku.Autor nieznany .Zdjęcie ze strony hydralu.

Kościół Franciszkanów widziany z mostu kamiennego                                      

 

Fragment Twierdzy -widziany od strony miasta w okolicy Ratusza

Wejście na Twierdzę od strony miasta w okolicy Ratusza

Rzeka Mynówka

Rzeka Nysa Kłodzka-jaz wodny.Po prawej stronie ma początek rzeka Młynówka

Zdjęcie lotnicze tego terenu.Autor zdjęcia nie znany.Skopiowano ze strony hydralu.

wtorek, 24 listopada 2009

 

 •  

  http://maps.google.pl/maps?hl=pl&ie=UTF8&ll=50.464662,17.160816&spn=0.033,0.090551&t=h&z=14 

Prawa miejskie Otmuchów otrzymał w 1347 roku .Miasteczko zajmuje obszar około 28 km?   i jest położone na wysokości 220 m.n.p.m

Naszą wspólną wirtualną wedrówkę po Otmuchowie rozpoczynamy od zamku.

Zamek w Otmuchowie został wzniesiony w  średniowieczu .W latach 1585?1596 rozbudowano zamek , który następnie został przebudowany w XVII w w stylu  barokowym . Do 1810 roku był rezydencją  biskupów wrocławskich .Dzieje tego zamku zostały opisane przez Pana Tomasza  Jurasza w książce pt."Zamki i ich tajemnice", Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1972 .Tekst jest dostępny w ?http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Otmuchowie,którego obszerne fragmenty w brzmieniu oryginalnym przytaczamponiżej Panstwu :

Dzieje zamku

Nie wiadomo dokładnie, kiedy zostały wzniesione mury średniowiecznego zamku. Gród kasztelański, wzmiankowany w bulli papieskiej Hadriana IV już w 1155, został ostatecznie przekazany przez Henryka Probusa, na mocy testamentu z 1290, biskupom wrocławskim. Tym samym zakończył się wieloletni lokalny spór Probusa z biskupem Tomaszem II o te dobra. W 1810 na skutek sekularyzacji miasto i zamek przeszły na własność państwa.

Po zakończeniu konfliktu odbudowano zamek na planie poprzednika, a główne prace budowlane prowadzone były w latach 1341?1376, za czasów biskupa Przecława z Pogorzeli. Budowla, z powodu mieszczącego się tam skarbca biskupów, była wielokrotnie atakowana, głównie przez husytów i zbrojnie sprawdzała się w walce. W latach 1484?1485 warownię rozbudował Jan IV Roth w stylu późnego gotyku, kładąc nacisk na modernizację systemu obronnego.

Kolejną zmianę przyniosły lata 1585?1596, kiedy to biskup Andrzej Jerin przekształcił średniowieczny zamek w renesansową rezydencję. Zrujnowany wojną trzydziestoletnią został odbudowany w latach 1625?1665 przez Karola Ferdynanda Wazę. Kolejne innowacje zamek zawdzięczał Ludwikowi Franciszkowi Neuburgowi. Za jego bytności w Otmuchowie powstało w zachodniej części skrzydło mieszkalne oraz nowy budynek zwany dolnym zamkiem (1706?1707). W początkowej fazie wojny śląskiej w 1741 budowla uległa zniszczeniu od północnej oraz zachodniej strony; została wprawdzie odbudowana, jednak tylko częściowo, i pełniła od tej pory jedynie funkcję administracyjną. Biskup wyprowadził się z miasta przejętego przez Prusy.

Po wprowadzeniu w życie sekularyzacji zamek stał się własnością Hohenzollernów, którzy darowali go, za zasługi dla państwa pruskiego, Wilhelmowi von Humboldtowi (1830). Nowy właściciel zamieszkał w dolnym zamku i polecił rozbiórkę południowej oraz zachodniej części warowni, by uzyskany budulec przeznaczyć na renowację najlepiej zachowanego północnego skrzydła. W miejscu powstałej wolnej przestrzeni założono ogród. W 1929 zamek przeszedł na własność gminy Otmuchów, sprzedany przez prawnuka Wihelma ? Bernarda von Humboldta-Dachroedoena.

Opis zamku

Warownia zbudowana na granitowym wzniesieniu (225 m n.p.m.) góruje nad okolicą. Pierwotny średniowieczny zamek mieścił się tam, gdzie obecnie znajduje się wschodnia część północnego skrzydła budowli. Był to budynek trójdzielny na planie prostokąta o wymiarach 11,5 x 22 m. Z tego samego okresu pochodzi, zachowana do dziś, wysoka czworoboczna wieża zwieńczona machikułami.

Wieża czworoboczna zamku Otmuchowskiego

 Całość połączona była murami obronnymi i otoczona fosą.

Fragment murów obronnych

Fragment murów obronnych i fosa

Wejscie na dziedziniec zamku.Fragment nurów obronnych

 

 Północną ścianę wieży zdobił herb biskupa Jerina w otoczeniu Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Wewnątrz zachowały się pomieszczenia dla skazańców i więźniów. W ramach przebudowy zamek zyskał strzelnice do obrony artyleryjskiej, basteje i nową szyję bramną. W XVI w. dobudowano zachodnie i południowe skrzydła z arkadowymi krużgankami, a tym samym zamknięto wewnętrzny dziedziniec.

Wewnętrzny dziedziniec zamku

 Zamkowe pomieszczenia urządzono w stylu renesansowym, wykonano portale ozdobione motywami roślinnymi i zwierzęcymi w technice sgraffitowej. Zachowały się fragmenty renesansowego stropu z przełomu XVI i XVII w. z profilowanymi belkami pokrytymi malowidłami kwiatowymi. Kolejne przebudowy w okresie baroku zmieniły wygląd zamku. Przede wszystkim zmieniono wystrój komnat, powiększono okna, dobudowano wewnętrzną klatkę schodową, a na zewnątrz, od strony dziedzińca, kolisty pawilon wejściowy z szerokimi, łagodnie wznoszącymi się schodami, umożliwiającymi wnoszenie biskupa w lektyce (tzw. końskie schody). Stara, głęboka studnia zbudowana na dziedzińcu zyskała w XIX w. obudowę przypominającą altankę.

Studnia na dziedzińcu zamku

Zachowane zabudowania są niewielką częścią pierwotnego założenia.

Źródło [edytuj] 

 • Tomasz Jurasz, Zamki i ich tajemnice, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1972
 • Otmuchów, zamek biskupów wrocławskich [dostęp: 22 listopada 2008]

Źródło ?http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Otmuchowie

Zapraszam do obejrzenia zdjęc zamku w Otmuchowie:

Fragment zamku w Otmuchowie

Josef Obeth, Fragment tablicy pamiątkowej ku czci Wilhelma von Humboldta na zamku w Otmuchowie

Tablica pamiątkowa

Fragment zamku w Otmuchowie

Droga na zamek

Ujęcie wody pitnej na parkingu przy Zamku Dolnym w Otmuchowie

Parking i fragment drogi na zamek

Droga na Zamek

Podczas spaceru na zamkowe wzgórze zobaczymu dworzec autobusowy w Otmuchowie

Fragment Zamku od strony dworca autobusowego

Jedna z alejek spacerowych sasiadująca z dziedzińcem Zamku

Wzgórze zamkowe widziane z Rynku

Alejki spacerowe na wzgórzu zamkowym są obsadzone ozdobnymi Krzewami

Na dziedziniec zamkwy można wejść kamiennymi schodami,które są na zboczu wzgórza zamkowego

Fragment miasta.W głębi Kościół Parafialny pod weaw.Św.Mikołaja Franciszka Ksawerego.Kościół został zbudowany w 1466 r.na miejscu poprzedniego z XIII w.W drugiej połowie XVI w.dobudowano Kaplicę Rodziny Siczów.W latach 1690-1693 ten Kościół zbużono i na nowo zbudowano (obecny w stylu barokowym).Budowniczym był Jan Piotr Dobler.Wewnątrz wczesnobarokowe malarstwo ścienne wykonane przez malarza Karola Dankwarta

Wnętrze Kościoła Parafialnego pod weaw.Św.Mikołaja Franciszka Ksawerego

Miasto Otmuchów jest wspaniałym miejscem do spedzenia kilku godzin w celach relaksowych .

Fragment terenów zielonych przyległych do Rynku

Inny fragment miasta

Skwery w miasteczku

Miejskie skwery

 

 

poniedziałek, 23 listopada 2009

 

 

http://maps.google.pl/maps?hl=pl&ie=UTF8&ll=50.464662,17.160816&spn=0.033,0.090551&t=h&z=14 

 

Otmuchów  (niem. Ottmachau) jest miejscowością liczącą ponad 5 tys.mieszkańców .Miejscowość ta administracyjne położona  jest  w woj. opolskim, w powiecie nyskim .Miejscowość leży w południowej części województwa opolskiego na  Przedgórzu Sudeckim nad rzeką Nysą Kłodzką między Jeziorem Otmuchowskim i Jeziorem Nyskim (Głębinowskim)

Tablica informacyjna w Rynku w Otmuchowie

Przez  Otmuchów przebiega droga krajowa łącząca  Górny Śląsk z ziemią kłodzką.Otmuchów historycznie należał do Dolnego Śląska i był w posiadaniu biskupstwa wrocławskiego do 1810 r Pierwsze wzmianki o grodzie kasztelańskim -Otmuchowie pochodzą z 1155 r. W XIV wieku wokół grodu wzniesiono mury obronne , których fragmenty przetrwały do obecnych czasów .Nękany najazdami i niszczony tracił znaczenie na rzecz rozwijającej się Nysy , która była wówczas stolicą księstwa biskupiego .Ta mała i malowniczo połozona miejscowość co roku w pierwszy lipcowy weekend gromadzi tysiące turystów na obchodach  "LATA KWIATÓW".W samym miasteczku warto zwiedzić zamek wzniesiony na miejscu dawnego grodu ,który stoi na szczycie górującego nad okolicą wzgórza oraz barokowy kościół z końca XVII w.i XVI w.ratusz .

Zamek w Otmuchowie

Kościół  w Otmuchowie

Ratusz w Otmuchowie

Jezioro Otmuchowskie

Plany budowy jeziora na Nysie Kłodzkiej powstały już w 1913 roku, jednak nie zostały urzeczywistnione ze względu na wybuch I Wojny Światowej .Rok 1926 obfituje w wielkie zmiany .Rozpoczyna się modernizacja otwartej w 1874 r.linii kolejowej łączącej Kłodzko z Nysą .Modernizacja ta powoduje rozpoczęcie prac nad planem budowy zbiornika retencyjnego w Otmuchowie ,który ma zatrzymać wody rzeki Nysy Kłodzkiej  podczas wiosennych roztopów .Należy wspomnieć ,ze wody tej rzeki są wodami spływającymi z Sudetów .Jak grożna potrafi być ta rzeka  przekonali się ludzie podczas niedawnej powodzi .W 1928 r.rozpoczęto budowę zbiornika oraz  towarzyszących obiektów takich jak mosty .Przy budowie zbiornika Otmuchowskiego pracowało ponad  2000 osób. Podczas budowy jeziora doszło do śmiertelnego wypadku w którym poniósł śmierć maszynista i palacz lokomotywy obsługującej tą budowę.Budowę tak potrzebnego zbiornika ukończono w 1933 roku .Jezioro to ma powierzchnię około 2 tys.ha i jest w stanie pomieścić około 145 milionów m³ wody

Na obecnym obszarze jeziora znajdowały się 3 wsie , których mieszkańcy zostali przesiedleni do innych miejscowości .Obszar 29 ha wokół jeziora jest objęty ochroną prawną.Został stworzony rezerwat ,w którym ma swoje legowiska Czapla siwa .Na terenie rezerwatu rosną bardzo stare brzozy i dęby

Tablica informacyjna w Rynku w Otmuchowie

.Oddanie do użytku jeziora Otmuchowskiego wpłynęło na uregulowanie rzeki Nysy Kłodzkiej oraz budowę elektrowni .Na nierktórych odcinkach linii brzegowej jeziora zorganizowano i zagospodarowano tereny rekreacyjne z ośrodkami wypoczynkowymi.

Fragment Jeziora Otmuchowskiego widziany z wału od strony miejscowości Frydrychów przy drodze łączącej Kłodzko i Nysę.

Inny fragment Jeziora Otmuchowskiego .Na drugim planie widać elektrownię wodną oraz po prawej stronie czerwony dach zamku w Otmuchowie.

Fragment miejscowości Frydrychów widzianej z wału ochronnego jeziora Otmuchowskiego.Na dole droga krajowa nr.46.łącząca kłodzko i Nysę.

Ośrodki rekreacyjne nad jeziorem Otmuchowskim.

Elektrownia wodna.

Plaża w okolicy Ściborza.

Inny fragment plaży w okolicy Ściborza

Fragment kanału ulgi w okolicy Ściborza

Ośrodki wypoczynkowe nad jeziorem Otmuchowskim w okolicy Ściborza

Śluzy na kanale ulgi w okolicach Ściborza

Most na kanale ulgi(trasa Kłodzko-Nysa)

Przystań jahtowa na kanale ulgi.

Smażalnia ryb w sąsiedztwie kanału ulgi ,przy trasie Kłodzko-Nysa

Fragment parkingu przy kanale ulgi

Fragment parkingu przy smażalni ryb w sąsiedztwie kanału ulgi jeziora Otmuchowskiego

Kilka zdjęć z Otmuchowa:

Tak wyglądał Otmuchów przed 1945 rokiem.Zdjecie fragmentu wystawy fotograficznej o Otmuchowie.

Inny fragment Otmuchowa na starych fotografiach prezentowanych na wystawie

Inny fragment miasteczka Otmuchów na starych fotografiach z wystawy fotograficznej

Fragment terenów zielonych w Otmuchowie

Fragment uliczek w Otmuchowie

Rynek w Otmuchowie

niedziela, 08 listopada 2009

Link do Parku Zdrojowego w Głuchołazach

 http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Park+Zdrojowy&sll=50.305233,17.381487&sspn=0.003968,

 W Parku Zdrojowym zobaczymy wiele tablic informacyjnych,które są wspaniałym drogowskazem dla turystów odwiedzajacych ten obszar po raz pierwszy.

 

Tablica przedstawiajaca Park Krajobrazowy Gór Opawskich

Tablica przedstawiajaca szlaki turystyczne i atrakcje,które na tych szlakach zobaczymy.Idac spacerkiem ulica Parkowa dochodzimy do stawu zdrojowego,który jest na szlaku wedrówki na Parkową Góre(Góre Chrobrego).

Staw w Parku Zdrojowym oraz kawiarenka PORTOFINO

Wokół stawu parkowego możemy podziwiać malownicze obszary drzewostanu i roslinności.

Staw w parku

W  Parku Zdrojowym  w Głuchołazach rośnie wiele gatunków bardzo starych drzew i krzewóww .Wśród tych gatunków spotkamy choinę kanadyjską ,pochodzącą z Ameryki Północnej ,która charakteryzuje się niewielkimi szyszkami (dochodzacymi do długości nie przekraczającej 22 mm)Spotkamy również   przedstawiciela rodziny storczykowatych kruszczyka szerokolistnego, wytwarzającego nektar o działaniu narkotycznym na zapylające go owady. Głuchołazy od dawien -dawna były  znanym uzdrowiskiem. Istniejący mikroklimat i sąsiedztwo  pięknych lasów w otoczeniu Głuchołaz oraz na Górze Chrobrego miały znaczący wpływ na leczenie  chorób układu oddechowego i nerwowego, niedokrwistośći i otyłośći. Do dnia dzisiejszego  pozostały piękne stare pensjonaty z drewnianymi werandami .Architektura budynków pensjonatów przypomina Nam o świetnych czasach miasta uzdrowiska .

Obecnie w Głuchołazach funkcjonuje kilka domów wczasowych, sanatoriów i ośrodków wypoczynkowych.Nie tylko Park Zdrojowy jest atrakcją dla turystów .Spacerując promenadą spacerowa wzdłuż brzegu rzeki Białej Głuchołaskiej (prawym brzegiem)przy scieżce po lewej stronie zobaczymy skałę wyrzeźbioną na kształt twarzy ludzkiej, z której dawniej wypływało niewielkie źródełko. Idąc dalej promenadą dochodzimy do dawnej sztolni o nazwie „Grota Góralska”, w której wydobywano złoto ze złotonośnych pirytów. W XIX w. do sztolni przekuto drugi otwór co ułatwiło jej penetrację. Zelektryfikowanie  sztolni umożliwia jej swobodne zwiedzanie. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się obmurowane źródło o nazwie „Żegnalce”, którego czyste, słabo zmineralizowane wody chętnie są spożywane nie tylko przez turystów, ale także przez okolicznych mieszkańców. Legenda głosi, że w miejscu tym mieszkańcy Głuchołaz żegnali swych bliskich wyruszających w poszukiwaniu pracy, stąd pochodzi nazwa źródła.

Idąc dalej  promenadą spacerową zobaczymy po lewej stronie ciekawe odsłonięcia dolnodewońskich łupków kwarcowo-łyszczykowych oraz wspaniałe  buki zwyczajne ,które porastają bardzo strome zbocza i północne stoki Góry Chrobrego .Obszar ten liczący około 18 ha lasu został w 1999 roku otoczony ochroną prawna jako "rezerwat "Las Bukowy".

Promenada spacerowa

W  wodach Białej Głuchołaskiej żyje wiele gatunków ryb. Oprócz pstrąga potokowego i tęczowego występuje tu także śliz czy głowacz pręgopłetwy. Nad wodami rzeki czasami można spotkać polującego na drobne rybki zimorodka. Ptak ten buduje gniazda w ziemi wykopując w skarpach nad brzegami rzek tunel dochodzący nawet do metra długości. Swoje gniazda wyściela ościami z ryb. W XII i XIII wieku z nanosów rzecznych (żwirów i piasków złotonośnych) eksploatowano tu złoto. Łącznie ze złóż głuchołaskich w ciągu 250 lat odzyskano 2.800 kg złota. Największe samorodki znalezione w okolicy Góry Chrobrego ważyły 1,783 kg i 1,387 kg.  W mieście warto również zwiedzić: barokowy kościół parafialny św. Wawrzyńca, gotycki kościół cmentarny św. Rocha, rynek z XVI-wiecznymi kamieniczkami, pozostałości murów miejskich z 1350 roku i gotycko-renesan­sową basztę Bramy Górnej z XIV wieku.

Rzeka Biała Głuchołaska

Powracając do opublikowanego materiału w czerwcu 2009 roku pt.

Głuchołazy-smutna historia kąpieliska i hotelu "LEŚNEGO"

poniżej publikuję zdjecia wykonane w pażdzierniku 2009r.Nic się nie zmieniło.Miała być rozpoczęta budowa hotelu i kapieliska SPA.Jak jest to możliwe , jakim trzeba być idiotą i wrogiem społeczeństwa-aby taki obiekt doprowadzić do takiego stanu jaki poniżej przedstawiam.

Na powyższych zdjeciach pozostałosci po Hotelu i Restauracji "LEŚNA"oraz Kąpielisku Zdrojowym.

piątek, 06 listopada 2009

Kontynuując wirtualny spacer po Parku Zdrojowym zobaczymy:

Link do Parku Zdrojowego w Głuchołazach

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Park+Zdrojowy&sll=50.305233,17.381487&sspn=0.003968,

Gościniec w Parku Zdrojowym w Głuchołazach

Tablica informacyjna o zdrowotnych kąpielach kończyn

Brodziki do kąpieli kończyn górnych

Brodzik do kąpieli kończych dolnych

Kamień z tablicą  na której umieszczony został napis :

Kamienne schody

Altany

Alejki spacerowe

Fragment parku

Fragment parku widziany z ulicy Parkowej

Ten sam fragment w innym ujęciu

Kamienne kaskady z klombami

Fragment parku

Fragment parku i alejek spacerowych

Alejki spacerowe

Fragment parku

Fragment parku widziany od strony brodzików kąpieli kończyn

Alejka spacerowa

Inny fragment parku

Alejki spacerowe wybudowano pomiędzy pagórkami wzbogacając je w schody

Punkty czerpalne wody pitnej

Powyższe dwa zdjecia przedstawiają drogę asfaltową,którą można dojechać do "muszli koncertowej

Drzewa w promieniach jesiennego słonca

Zapewne  pamiętają Państwo poprzednią notatkę pt.

Głuchołazy-smutna historia kąpieliska i hotelu "LEŚNEGO"

opublikowaną  w dniu  11 czerwca 2009 r. przedstawiającą dewastację Kąpieliska Leśnego oraz Parku Zdrojowego .W miesiącu pazdzierniku odwiedziłem ponownie tę miejscowość w celu odnotowania  zmian w stosunku do  stanu z czerwca . Zostałem mile zaskoczony wyglądem Parku Zdrojowego  .który w okresie trzech miesięcy  się zmienił . Spacerując  po parku  cieszyłem się widokiem krajobrazu i dokonianiami ludzi , którzy temu terenowi przywrócili należny wygląd .Park został uporządkowany , wzbogacony o małą architekturę  oraz miejsce do leczniczych kapieli kończyn .Utwardzone alejki spacerowe , oświetlenie , punkty czerpalne wody pitnej , altany i kamienne schody pomiędzy wzniesieniami terenu sprawiają ,że spacer jest przyjemny .Ozdobne krzewy ,ukształtowanie terenu różnorodność gatunków drzew  przyciągają wzrok spacerowiczów.

Natomiast nie zmieniło się nic poza ogrodzeniem terenu budowy gdzie stoją ruiny Hotelu Leśnego i Kąpieliska Zdrojowego .Dalej postępuje proces degradacji i niszczenia .Krązą plotki o chęci zbycia tego terenu przez obecnego właściciela za kwotę 7 mil.zł.pl.Społeczność Głuchołaz oraz turyści muszą zadowolić się tym co pozostało po tych obiektach.A więc ruinami i dołami ogrodzonymi wysokim płotem .Marzenia o powstaniu kąpieliska i Hotelu Leśnego SPA realnie się oddalają w nieskończoność .Zapraszam Państwa do Parku Zdrojowego w Głuchołazach .Dla przypomnienia miniaturki zdjęć z czerwca 2009 roku.

 

Tak wyglądał teren Parku Zdrojowego w Głuchołazach w czerwcu 2009 roku

Poniżej zdjęcia tych samych miejsc wykonane w pażdzierniku 2009 roku:

Link do Parku Zdrojowego w Głuchołazach

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Park+Zdrojowy&sll=50.305233,17.381487&sspn=0.003968,0.008991&ie=UTF8&filter=0&rq=1&ev=zo&radius=0.2&hq=Park+Zdrojowy&hnear=&ll=50.306617,17.382045&spn=0.003967,0.008991&t=k&z=17

Link do mapy satelitarnej Google :rzeka Biała Głuchołazka,tor kolejowy oraz fontanna Amorka

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Park+Zdrojowy&sll=50.307828,17.379395&sspn=0.000992,0.002248&ie=UTF8&filter=0&rq=1&ev=p&radius=0.05&hq=Park+Zdrojowy&hnear=&ll=50.307828,17.379395&spn=0.000992,0.002248&t=k&z=19

Tablica informacyjna 

Na tablicy są umieszczone informacje w języku polskim,czeskim i niemieckim następującej treści :

" W latach siedemdziesiątych XIX wieku grupa Głuchołaskich mieszkańców założyła Towarzystwo Promenadowe (Promenaderverein)dazace do nadania miastu statusu uzdrowiska, który uzyskano w 1877 roku (Bad Ziegenhals).

W tym czasie Przednia Kopa pokryta została systemem dobrze oznakowanych tras spacerowych i żródełek .Wypoczynek w Parku Zdrojowym i  organizowane w nim atrakcje wypoełniały kuracjuszom wolny czas i w znakomity sposób uzupełniały kurację.Stosowane w głuchołaskich sanatoriach leczenie wodą według metody Wincentego Priessnitza(1799-1851)założyciela uzdrowiska w Jeseniku a także jego idea naturalnego stylu życia znalazły wielu kontynuatorów .Jednym z nich był ksiądz Sebastian Kneipp(1821-1897)proboszcz w Worishofen w Bawarii,który przez blisko 40 lat badał lecznicze własciwości wody,rozwinął diagnostykę reakcji na bodzce wodolecznicze i sprawności ogólnej organizmu.Jego metoda leczenia z użyciem wody jako głównego środka leczniczego z biegiem lat zyskała duze zainteresowanie świata lekarskiego i była kontynuowana w następnych latach .To własnie tej metodzie,stosowanej w zakładach wodoleczniczych ,uzdrowisko Bad Ziegenhals zawdzięczało swój rozwój .

S.Kneipp przywiązywał dużą uwagę do zabiegów hartujących .m.in.chodzenia boso po mokrej trawie,mokrych kamieniach czy brodzeniu w wodzie.Chociaż W.Priessnitz i S.Kneipp nigdy się nie spotkali,obaj zapoczątkowali rozwój medycyny naturalnej,dzisiejszego lecznictwa uzdrowiskowego,które jest nadal bardzo przydatne w odnowie sił fizycznych i psychicznych współczesnego człowieka.Aby przywołać pamięć o idei wodolecznictwa,które tak znakomicie prezyczyniło się do rozwoju Głuchołaz,poddano rewaloryzacji park zdrojowy.Ten nieco"zapomniany" teren odnowiono i uporządkowano,podkreślając jego walory estetyczne oraz uatrakcyjniono poprzez stworzenie alejek spacerowych,miejsc odpoczynku i brodzenia w strumieniu .Stało się to możliwe dzięki wspólnemu projektowi Gminy Głuchołazy i Społeczności Wincentego Priessnitza z Jesenika

"Dziedzictwo Vincentego Priessnitza na pograniczu czesko-polskim"

____________________________________________________________________

Przydatne linki związane z niniejszą notatką do Wikipedi :

Vincenz Priessnitz, twórca hydroterapii, założyciel uzdrowiska w Jeseniku

Jeseník (do roku 1947 Frývaldov, niem. Freiwaldau, pl. Jesenik, Jesionik lub Jesienik lub dawniej Frywałd, Frywaldow) - miasto w Republice Czeskiej, w kraju ołomunieckim, na pograniczu Wysokiego Jesionika (czes. Hrubý Jeseník) i Gór Złotych (czes. Rychlebské hory). Historycznie Jeseník położony jest na Czeskim Śląsku, w jego dolnośląskiej części. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 3 823 ha, a liczba jego mieszkańców 12 457 osób.

____________________________________________________________________

Spacer  po  Parku Zdrojowym jest przyjemny i autentycznie oddziaływuje na regenerację sił fizycznych . 

Zapraszam na wirtualny spacer po Parku Zdrojowym w Głuchołazach w Części IV(jet to niezbędne ze względu na ograniczanie pojemności wpisu do 16 kb )

Szanowni Państwo biorąc pod uwagę pojawiające się od czasu do czasu ograniczenia w pojemności "zasobów bloga-zdjęcia"oraz pojemności notatki-"tekst"od kilku tygodni tworzę własną stronę internetową w wykupionej domenie "zdjeciaeuropa.pl"na wykupionym serwerze .Strona ta będzie zmodernizowanym niniejszym blogiem i jego kontynuacją.Na stronie tej wprowadzono wiele udoskonaleń i elementów grafiki oraz muzykę jako podkład.O pojawieniu się tej strony w sieci poinformuję Państwa na tym blogu .Mam nadzieję ,że budowana nowa strona będzie o wiele lepsza od bloga i zyska Państwa przychylność .Łączę wyrazy szacunku i serdecznie pozdrawiam .

wwldi-Waldemar z Wrocławia

  

 

środa, 21 października 2009

Kontynuując wirtualną podróż jedziemy w kierunku Głuchołaz przez Jarnątówek

 

Przejazd przez Złoty Potok                  Taką drogą jedziemy do Jarnątówka

Droga jest zlokalizowana w sąsiedztwie Złotego Potoku(płynie po lewej stronie)

      

Fragment drogi w Pokrzywnej

W Jarnątówku jest tablica informacyjna o Parku Krajobrazowym Gór Opawskich

Fragment Tablicy Informacyjnej

Link do mapy satelitarnej Google przedstawiajacej fragment Parku Krajobrazowego Gór Opawskich

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Pokrzywna+Polska-opolskie&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.830787,18.918457&ie=UTF8&t=h&hq=&hnear=Pokrzywna,+Nyski,+Opolskie&ll=50.283307,17.387409&spn=0.063511,0.145054&z=13

Powierzchnia Parku Krajobrazowego Gór Opawskich wynosi około 49 km kw.Park został założony w 1988 roku .W Parku są 4 rezerwaty .Najwyższym szczytem Gór Opawskich jest Biskupia Kopa (889 m n.p.m.

Kopa Biskupia widziana z drogi łączącej Głuchołazy z Prudnikiem.Zdjecie wykonano w okolicach miejscowości Charbielin .

Kopa Biskupia-zdjęcie wykonano przed Jarnątówkiem.(od strony Głuchołaz)

Droga z Głuchołaz do Jarnątówka.Na pierwszym planie Jarnątówek Na szczyt Kopy Biskupiej prowadzą następujące szlaki :

        czerwony-Prudnik - Długota - Pokrzywna - Biskupia Kopa

Fragment czerwonego szlaku turystycznego na Kopę Biskupią

        niebieski-Pokrzywna-Olszak(453 m. n. p. m.)-Jarnołtówek-Gwarkowa Perć -  Pokrzywna

Fragment szlaku turystycznego na Kopę Biskupią .Niektóre odcinki szlaku sa wspólne dla innych tras.Na zdjeciu szlak niebieski i kródki jego odcinek wchodzacy w szlak czerwony

        żółty-Saperską i Złodziejską Ścieżką na Przełęcz pod Kopą(707 m) i dalej do Schroniska pod Biskupią Kopą

        zielony-ścieżka dydaktyczna wiodąca Cichą Doliną do schroniska i dalej na Biskupią Kopę.

Fragment zielonego szlaku(dydaktycznego)na Kopę Biskupią.

Rzeka Białka w Głuchołazach.Na drugim planie widać Kopę Biskupią.

Kopa Biskupia widziana z Głuchołaz .(zblizenie poprzedniego widoku)

Widok z Kopy Biskupiej

W Górach Opawskich jest wiele dolin i wawozów . Przez park przypływa Biała Głuchołaska oraz Złoty Potok . 

Rzeka Białka w okolicy dawnego przejscia granicznego z Głuchołaz do Mikulowic

Jaz na Białce w Głuchołazach

 http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=G%C5%82ucho%C5%82azy&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.830787,18.544922&ie=UTF8&hq=&hnear=G%C5%82ucho%C5%82azy,+Nyski,+Opolskie&ll=50.31128,17.366343&spn=0.001984,0.004528&t=h&z=18

Rzeka Białka za jazem w kierunku Mikulowic

 

 W XII i XIII wieku na tych terenach wydobywano złoto .Do dnia dzisiejszego zachowały się usypiska , wykopy oraz fragmenty szybów kopalnianych .Teren parku w 80% jest pokryty lasami górskimi i mieszanymi wyżynnymi w których większość drzewostanu stanowią świerki i buki .

Na terenie parku żyją rzadkie zwierzęta chronione m.in. podkowiec mały, salamandra plamista, zimorodek i pluszcz. Również występują rzadkie i chronione rosliny takie , jak :

wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, naparstnica purpurowa oraz storczykowate.

Również można spotkać w niektórych połaciach lasów Gór Opawskich żmiję zygzakowatą .

Góry Opawskie (czes. Zlatohorská vrchovina, dawniej czes. Severní podhůří Hrubého Jeseníku lub Opavská vrchovina, niem. Oppagebirge) (332.63) – to niewysokie pasmo leżące w Sudetach Wschodnich, znajdujące się głównie w granicach Republiki Czeskiej. W Polsce leży niewielki, północno-wschodni ich obszar w województwie opolskim z miastami: Prudnik i Głuchołazy oraz miejscowościami Jarnołtówek, Pokrzywna, Łąka Prudnicka, Moszczanka, Trzebina, Skrzypiec, Dytmarów, Krzyżkowice, Dębowiec, Opawice, Lenarcice, Krasne Pole, Chomiąża, Pietrowice, Ciermięcice, Pielgrzymów, Dobieszów, Gołuszowice, Zopowy, Zubrzyce, Włodzienin, Lewice, Bliszczyce, Branice. Jest to najdalej na wschód położony na obszarze Polski fragment Sudetów. W Czechach położone są miejscowości Zlaté Hory, Mikulovice i Rejvíz – wieś położona najwyżej na Śląsku (750 m n.p.m., obecnie to część miasta Zlaté Hory).

Góry Opawski sa piękne o każdej porze roku .

Góry Opawskie w Głuchołazach

Góry Opawskie w Głuchołazach(okolica starego przejscia granicznego Głuchołazy-Mikulowice)

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=G%C5%82ucho%C5%82azy&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.830787,18.544922&ie=UTF8&hq=&hnear=G%C5%82ucho%C5%82azy,+Nyski,+Opolskie&ll=50.307679,17.35327&spn=0.007935,0.01811&t=h&z=16

Fragment Gór Opawskich od strony Czech(okolice Mikulowic)

 

Okolice Mikulowic

Fragment Gór Opawskich w okolicy Jarnątówka i Kopy Biskupiej

Fragment Gór Opawskich po czeskiej stronie-Pradziad

Link do mapy satelitarnej Google-Pradziad:

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Pradziad&sll=50.283307,17.387409&sspn=0.063511,0.145054&g=Pokrzywna,+Nyski,+Opolskie&ie=UTF8&hq=&hnear=Pradziad&ll=50.086446,17.253342&spn=0.063773,0.145054&t=h&z=13

Wieża na Pradziadzie

Link do mapy satelitarnej Google-Zlate Hory:

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=zlate+Hory&sll=50.086446,17.253342&sspn=0.063773,0.145054&ie=UTF8&hq=&hnear=Zlat%C3%A9+Hory,+Czechy&ll=50.264107,17.402344&spn=0.063536,0.145054&t=h&z=13

Zlaté Hory

czwartek, 15 października 2009

Pokrzywna? wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim , w gminie Głuchołazy, w dolinie Złotego Potoku, przecinającego Góry Opawskie.

Link do mapy satelitarnej Google-Pokrzywna :

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Pokrzywna+Polska-opolskie&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.830787,18.918457&ie=UTF8&hq=&hnear=Pokrzywna,+Nyski,+Opolskie&ll=50.288133,17.471159&spn=0.007938,0.018475&t=h&z=16

Pokrzywna jest położona od 340 do 350 m.np.m . Na przepływającym przez miejscowość Złotym Potoku stworzono leśne kąpielisko  a w 2007 r.otwarto pierwszy Park Linowy w województwie opolskim .

Miejscowość Pokrzywna znajduje się na terenie  Parku Krajobrazowego Gór Opawskich i jest znanym ośrodkiem wypoczynkowym na opolszczyżnie .Ukształtowanie terenu , lasy i gościnność sprawiają , że ta mała miejscowość jest licznie odwiedzana przez turystów .

Na terenie miejscowości są zlokalizowane ośrodki wypoczynkowe wielu firm .Przygotowano kilka turystycznych szlaków , które pozwalają obcować z przyrodą i jej naturalnym pięknem .Korzystając z dostępnych informacji w sieci internetowej pozwoliłem sobie przedstawić poniżej Państwu te informacje z poszanowaniem Praw Autorskich tych wszystkich osób,które je opracowały .Również wklejone linki przy tych informacjach przekierują Państwa do żródłowych i oryginalnych tekstów .

Szlaki Turystyczne

 • Prudnik - Długota - Pokrzywna - Biskupia Kopa
 • Pokrzywna - Olszak(453 m. n. p. m.) - Jarnołtówek - Gwarkowa Perć - Pokrzywna
 • Saperską i Złodziejską Ścieżką na Przełęcz pod Kopą(707 m) i dalej do Schroniska pod Biskupią Kopą
 • ścieżka dydaktyczna wiodąca Cichą Doliną do schroniska i dalej na Biskupią Kopę.

Na terenie miejscowości są pola namiotowe,parkingi oraz kampingi .Są miejsca w których można zjeść smaczny posiłek ,napić się kawy, piwa oraz zjeść złowioną przez siebie rybę .Również można wynająć pokój w hotelu lub na prywatnej kwaterze .Sąsiedztwo Czech i możliwośći komunikacyjne włącznie z drogami łączącymi ten obszar ze znanymi miejscowościami czeskimi dodatkowo uatrakcyjniają spędzenie wolnego czasu w tej miejscowości .Każda pora roku jest odpowiednia do spędzenia wolnego czasu i wypoczynku .

Niewielkie odległości do  Zlaté Hory ,Głuchołazy ,Prudnika czy Nysy stwarzają możliwości korzystania z wielu form wypoczynku i poznawania znajdujących się na tym terenie zabytków .Poniżej przedstawię Panstwu informacje i zdjęcia niektórych obiektów zlokalizowanych w Pokrzywnej i okolicy .Rozpoczynamy wirtualną podróż od lesnego kąpieliska w Pokrzywnej i znajdującego się na jego terenie  parku linowego w sąsiedztwie hotelu i restauracji oraz łowiska ryb,Kopy Biskupiej,kawiarenki a kończymy na przejeżdzie motocykli różnych marek - również Harley-Davidson.

Motocykliści  uczestniczyli w uroczystości ślubnej.

 

Parking przy kąpielisku                          Rzeżba na terenie kąpieliska

Fragment kąpieliska.W głebi HOTEL KARINA z restauracją.

Kąpielisko leśne w Pokrzywnej.

Kąpielisko w Pokrzywnej

Kąpielisko

Przejazd na linie nad kąpieliskiem

Przejazd na linie nad lustrem wody

Kąpielisko w Pokrzywnej.Nad zbiornikiem wodnym jest mostek widokowy.

Hotel i restauracja na terenie kąpieliska.Dla osób grających w szachy przygotowano -widoczną na planie dużą szachownicę.Wzdłuż części brzegu kąpieliska stoją stoły z ławami przy których w strojach kąpielowych mozna spożyć zamówiony posiłek lub napoje chłodzące.

Leśna alejka spacerowa na terenie kąpieliska.

Hotel Carina posiada własny parking samochodowy.

Fragment kąpieliska

Park linowy na terenie kąpieliska

Jedna z wielu platform

Fragment parku linowego

Fragment parku linowego

Fragment parku linowego

Fragment parku linowego

Fragment parku linowego

Cennik obowiązujący w parku linowym

Jadąc do parku linowego i kąpieliska po drodze mijamy przydrożną kawiarenkę RAJ

Kawiarnia RAJ jest oddalona od lesnego parkingu przy kąpielisku około 200 metrów.W kawiarni mozna zrobić gryla ,pograć na "jednorękich bandytach"(określenie automatów do gier )napić się chłodnych lub wyskokowych napojów oraz posłuchać muzyki.Pomiędzy kawiarenką RAJ a parkingiem przy kąpielisku znajduje sę łowisko ryb.

Wejście na teren łowiska w Pokrzywnej.Łowisko jest Gospodarstwem Agroturystycznym .

Istnieje możliwość połowu dwóch gatunków pstrąga: potokowego i tęczowego, karpia, jesiotra oraz troci jeziorowej.Osoby odwiedzające łowisko mają do dyspozycji  sprzęt wędkarski i przynętę.
Pod dachem kurnej chaty na ognisku lub grillu możecie Państwo w każdą pogodę przyrządzić rybę (albo coś pysznego). Na życzenie przyrządzimy złowione w łowisku ryby. Można je spożyć na miejscu lub zabrać ze sobą.

Łowisko serwuje ryby pieczone bez tłuszczu lub wędzone. W Meni łowiska oprócz dań z ryb znajdziemy między innymi: szaszłyki, udka z kurczaka, golonka, pizza, frytki surówki, pieczywo, napoje oraz lody.

Fragment łowiska ryb w Pokrzywnej

Chata na terenie łowiska                                 Ognisko

W pażdzierniku tego roku na terenie łowiska jest przeprowadzana renowacja  stawu rybnego.

Na trasie Pokrzywna -Głuchołazy miała miejsce na drodze uroczystość ślubna.

Wstrzymany ruch samochodowy . Pogoda była piękna.

Jeden z motocyklistów w orszaku ślubnym

Inny uczestnik ślubu.

Pokrzywna leży na terenie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich. Zdjęcia i informacje o parku zostaną przedstawione Państwu w II Części

poniedziałek, 05 października 2009

Zdjęcie satelitarne fragmentu Promenady Staromiejskiej we Wrocławiu z parkirm Mikołaja Kopernika.

Link do mapy satelitarnej Google z parkiem M.Kopernika we Wrocławiu:

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=promenada+staromiejska+we+wroc%C5%82awiu&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.737188,18.918457&ie=UTF8&ll=51.104546,17.034892&spn=0.003685,0.009238&t=h&z=17

W poprzedniej notatce na podstawie dostępnych materiałów z różnych żródeł zdefiniowałem określenie "Pomnik Przyrody".Poniżej obowiązujący obecnie w Polsce wzór tabliczki jaką umieszcza się w widocznym miejscu na drzewie ,które zostało nazwane "pomnikiem Przyrody"

W parku Mikołaja Kopernika są dwa miłorząby dwuklapowe , które mają przyznany statut "POMNIKA PRZYRODY".Obydwa drzewa rosną w sąsiedztwie ulicy teatralnej.

Dwa Miłorząby  dwuklapowe w parku M.Kopernika przy ul.Teatralnej

Park Mikołaja Kopernika nosił również nazwy :

*Park Hanki Sawickiej oraz *  Park Staromiejski (dawny)

Park Staromiejski - został rozbudowany i uporządkowany w czynie społecznym przez Wrocławski Oddział Ligi Ochrony Przyrody. Park miał wówczas powierzchnię około   2,75 hektara.

Uroczyste otwarcie tego parku nastąpiło  13 maja 1967 r. Należy wspomnieć , że dawniej w miejscu parku znajdowała się strzelnica Bractwa Kurkowego
 

Polana w okolicy ul.Teatralnej    Promenada wzdłuż fosy miejskiej

Pozostałości po fontannie "Chłopca z łabędziem"

Przedwojenna fontanna "Chłopiec z łabędziem"(zdjęcie skopiowano ze strony hydralu Wrocław)

Alejki spacerowe w parku Mikołaja Kopernika we Wrocławiu

W zacisznych miejscach można odpocząć na ławeczkach , których jest wiele .

Plac zabaw dla dzieci

Inny fragment placu zabaw dla dzieci w parku M.Kopernika

Fragment ogrodzenia parku od fosy            Pomnik króla Bolesława Chrobrego

Pomnik powstał w oparciu o projekt wykonany przez Panią Dorotę Korzeniewską Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło we wrześniu 2007 roku.Należy wspomnieć , że przed wojną w tym miejscu  stał monumentalny pomnik konny cesarza Wilhelma ( na fotografii poniżej).Autorem projektu był Christian Behren.

Przedwojenny pomnik cesarza Wilhelma I

 

Dom Handlowy RENOMA przy ulicy Podwale we Wrocławiu .Zdjęcie wykonano z parku M.Kopernika.

Na prezentowanej   mapie satelitarnej Google na początku niniejszej notatki tego Domu Handlowego jeszcze nie ma-jest widoczny plac budowy.Obecnie już funkcjonuje  Dom Handlowy RENOMA .

Park Mikołaja Kopernika w niedługim czasie zostanie zmodernizowany i upiększony.Miasto przeznaczyło na ten cel kwotą 10mil.zł.Między innymi zostaną zamontowane ogrodowe zabawki dla dzieci w stylu retro,będa elektroniczne roboty,nowe klomby,drzewa i krzewy.Zostanie odbudowana przedwojenna fontanna "Chłopca z łabędziem".Prace się już rozpoczęły w kwietniu br. i mają zostać zakończone w 2010 roku.Park Mikołaja Kopernika ma być jednym z najpiękniejszych we Wrocławiu.

 

 

wtorek, 29 września 2009

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=promenada+staromiejska+we+wroc%C5%82awiu&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.737188,18.918457&ie=UTF8&ll=51.104546,17.034892&spn=0.003685,0.009238&t=h&z=17

Park Mikołaja Kopernika dawniej był znany jako park Hanki Sawickiej lub Staromiejski . Położony w obrębie ulic Teatralnej , księdza Piotra Skargi ,Fosy Miejskiej (biegnącej wzdłuż ulicy Podwale ) i Świdnickiej .Ten niespełna 3 hektarowy park jest najciekawszą częścią Promenady Staromiejskiej pod względem przyrodniczym .Rosną w nim różnorodne drzewa i ozdobne krzewy: cisy , piękne platany , klony , buki , robinie akacjowe i żywotniki . .Zobaczymy również .pomniki przyrody jakimi są dwa miłorzęby klapowe .

Oświetlone alejki spacerowe ,droga rowerowa ,plac zabaw dla dzieci ,pomniki i sąsiadujące zabudowania dodają uroku temu miejscu .Zobaczymy pomniki króla Bolesława Chrobrego przy ul.Świdnickiej , Mikołaja Kopernika przy ul.księdza Piotra Skargi ,Amora na Ikarze przy fosie oraz pomnik w 50 rocznicę Narzucenia Polakom Stalinizmu .Spacer po parku o każdej porze roku jest przyjemnością .Uroku dodają klomby z sezonowymi kwiatami oraz kwitnące grzybienie na miejskij fosie .Podczas spaceru można pod parasolami wypić kawę lub się posilić w restauracji przy gmachu Teatru Lalek .Zachęcam serdecznie Państwa do spacerów oraz obejrzenia zdjęc wykonanych na poczatku wrzesnia br.

Pomnik Mikołaja Kopernika został odsłonięty w lipcu 1974 roku .Autor pomnika Leon Podsiadły został wyłoniony podczas konkursu .Pomnik ten powstał z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Astronomii przy znaczącym wkładzie finansowym społeczeństwa . 

Pomnik Mikołaja Kopernika w parku jego imienia .

Fragment fosy Staromiejskiej widziany z mostu księdza Piotra Skargi(po prawej stronie fosy teren parku M.Kopernika,który wchodzi w obszar Promenady Staromiejskiej)

Fosa Staromiejska widziana od strony parku

Idąc spacerkiem wzdłuż fosy w kierunku ul.Świdnickiej (na zdjęciu fragment aleji )dojdziemy do  pomnika-Amora na Pegazie.

Amor na Pegazie w parku M.Kopernika .

Autorem pomnika jest  Theodor von Gosen, (1873-1943) z pochodzenia Bawarczyk, absolwent monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych . We Wrocławiu mieszkał w latach 1905-1932 .Pomnik został odsłonięty 1914 roku.

Pegaz jest wykonany z zadymionego topazu a oczy Amora z marmuru .

W  mitologii greckiej Pegaz jest skrzydlatym  koniem powstałym  z krwi Meduzy .Krew ta trysnęła w chwili , gdy Perseusz odciął jej głowę.

W WIKIPEDI znajdziecie Państwo tekst , który skopiowałem i wkleiłem poniżej .

============================================================

 

Creative Commons

Creative Commons License Deed

Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported

Wolno:

 • kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór

Pegaz zamieszkiwał okolice źródła Pirene na Akrokoryncie. Odnalazł go tam Bellerofont, który przy użyciu złotego wędzidła, otrzymanego od Ateny, zdołał okiełznać rumaka. Przy jego pomocy heros pokonał Chimerę, planując następnie wznieść się na jego grzbiecie na szczyt Olimpu. W drodze na szczyt Bellerofont został jednak zrzucony z grzbietu skrzydlatego rumaka przez Zeusa. Na szczyt dotarł jedynie Pegaz. Od tego momentu służył on Zeusowi, który po śmierci przeniósł go na nieboskłon tworząc gwiazdozbiór Pegaza.

Uderzenie kopyta tego konia miało otworzyć na górze Helikon, jednej z siedzib Muz źródło Hippokrene, stąd stanowi on symbol natchnienia poetyckiego i plastycznego.

============================================================

Spacerując alejkami parku zobaczymy pomnik w 50 rocznicę Narzucenia  Stalinizmu

W kamiennym cokole są tablice

Podczas spaceru będziemy podziwiać wspaniałe drzewa i krzewy ozdobne

W parku znajdziemy pomniki przyrody.

Pomnikami przyrody są  pojedyncze  twory  przyrody  żywej  i nieożywionej lub ich skupienia  o szczególnej  wartości  naukowej,  kulturowej,  historyczno-pamiątkowej  i krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi  je  wśród   innych  tworów,  w  szczególności   sędziwe  i  okazałych  rozmiarów drzewa   i krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wywierzyska, wodospady, skałki, jary, głazy narzutowe, jaskinie. Pomniki są oznakowane odpowiednimi tabliczkami.

Wrocławskie pomniki przyrody  to przede wszystkim drzewa  -  pojedyncze lub w niewielkich skupiskach.  Rosną zazwyczaj w parkach lub lasach w obrębie granic miasta.  

 

środa, 16 września 2009

Następnym miejscem o ciekawej historii jest Plac Grunwaldzki

Zdjęcie sat.wg EARTH Obiekty 3D Wrocław

Link do mapy Google Plac Grunwaldzki we Wrocławiu

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Wroc%C5%82aw&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.71011,19.072266&ie=UTF8&ll=51.11013,17.058672&spn=0.00192,0.004656&t=h&z=18

Historia  powstania obecnego Placu Grunwaldzkiego sięga średniowiecza .W latach 80. XIX wieku opracowano projekt polepszenia komunikacji pomiędzy nowymi dzielnicami miasta .

Przebudowa była konieczna ze względu na połączenie nowych wschodnich i północno-wschodnich dzielnic z centrum miasta .Inicjatorem tej przebudowy był ówczesny miejski radca budowlany Richard  Plüddemann . Biegnąca aleja wzdłuż placu połączyła obecny most Szczytnicki z wybudowanym mostem Grunwaldzkim .Powstało skrzyżowanie na którym zbiegało się sześć ulic . Obecne rondo  łączy ulice z pięciu kierunków . Przebudowa i rozbudowa została ukończona dopiero w końcu lat 20 XX wieku . Było to związane z wykupem działek we wschodniej części szlaku drogowego .W ostatnich tygodniach II Wojny Światowej szef wrocławskiej NSDAP Karl Hanke podjął decyzję o wybudowaniu  wewnątrz

miasta lotniska  dla samolotów zaopatrzeniowych .Na jego rozkaz zburzono wszystkie zabudowania wzdłuż alei biegnącej przez plac .Między innymi zburzono wszystkie kamienice oraz ewangelicki kościół Marcina Lutra z najwyższą we Wrocławiu, ponad dziewięćdziesięciometrową wieżą .

Obecnie w tym miejscu stoją gmachy D-1 i D-2 Politechniki Wrocławskiej , skwer prof.Kazimierza  Iaszewskiego oraz Pomnik Pomordowanych Profesorów Lwowskich .

Budowa lotniska pochłonęła wiele ofiar wśród ludności cywilnej oraz zapędzonych do przymusowych prac robotników  obcokrajowców . Z lotniska tego wystartowały tylko dwa samoloty: 10 kwietnia Junkers Ju 52, który ewakuował 22 rannych oraz 5 maja Fi 156 Storch, którym Karl Hanke uciekł z Wrocławia do Sudetenlandu; Istnieją nie potwierdzone podejrzenia ,że mógł  tam zginąć z rąk czeskich partyzantów.

Po wojnie Plac Grunwaldzki zmienił się w największe targowisko w mieście - szaber plac .Handlowano  tutaj wszelkim mieniem wyszabrowanym z opuszczonych niemieckich domów. Na początku lat 50 ruszyła rozbudowa Placu Grunwaldzkiego .Wybudowano budynki Politechniki Wrocławskiej i Akademii Rolniczej oraz  akademiki .

W latach  1967-1975 budynki mieszkalne tzw.”SEDESOWCE”  wg projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, a w późniejszym okresie akademiki „KREDKA i OŁÓWEK"  wg projektu arch. Krystyny i Mariana Barskich .

Aż do końca lat 90. XX wieku na części placu pomiędzy ulicami Curie-Skłodowskiej, Piastowską, Reja i Grunwaldzką - znajdowało się targowisko, owocowo-warzywne. W 2006 roku rozpoczęła się przebudowa Placu Grunwaldzkiego. Główne jego skrzyżowanie  'Rondo Reagana' oddano do użytku w kwietniu 2007 roku .Rondo w części środkowej pokryto dachem pod którym znajduje się  węzeł komunikacji miejskiej z przystankami tramwajowymi i autobusowymi. Przejście podziemne oddano do użytku w marcu 2008 roku .Obok ronda w miejscu ,w którym jeszcze do niedawna istniało targowisko powstał pięciokondygnacyjny budynek usługowo-handlowy nazwany Pasażem Grunwaldzkim,

Plac Grunwaldzki (zdjęcie zamieszczone w internecie zostało skopiowane)

Plac Grunwaldzki dzisiaj tj.20.09.2009.

Most Szczytnicki i akademiki "Ołówek i Kredka"

Akademiki Ołówek i Kredka.Na pierwszym planie przebudowa mostu Szczytnickiego.W tym czasie ruch odbywał się na zbudowanym z elementów moście przeprawowym.

Link do mapy satelitarnej Google -budowa mostu Szczytnickiego :

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=most+szczytnicki+we+wroc%C5%82awiu&sll=52.025459,19.204102&sspn=8.170488,18.918457&ie=UTF8&hq=most+szczytnicki&hnear=Wroc%C5%82aw&ll=51.115222,17.072668&spn=0.004068,0.009238&t=h&z=17

Zdjęcie satelitarne GOOGLE przedstawiające budowę mostu Szczytnickiego we Wrocławiu

Ulica Grunwaldzka łaczy sie z ul.J.Słowackiego

Plac Grunwaldzki.Po lewej stronie Center.Na drugim planie widać zintegrowany przystanek komunikacji miejskiej a za nim most Grunwaldzki

Budynki mieszkalne "Sedesowce"

Fragment Placu Grunwaldzkiego (Budynki Politechniki Wrocławskiej)

Budynki Politechniki 3D wg EARTH

Fragment Placu Grunwaldzkiego (na drugim planie fragment Ronda Regana)

Center Grunwaldzki

Pasaż Grunwaldzki

Rondo Regana

Fragment Grunwaldzkiego Center widziany z Restauracji w Pasażu Grunwaldzkim

Fragment wnętrza Pasażu Grunwaldzkiego

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontynuując wirtualną podróż po Wrocławiu tym razem  przybliżę Państwu  Hotel MONOPOL  i OPERĘ WROCŁAWSKĄ

 

 

Zdjęcie satelitarne wg.Google

Link do mapy satelitarnej Google:

http://maps.google.pl/maps?hl=pl&ie=UTF8&ll=51.105907,17.031051&spn=0.001927,0.004619&t=h&z=18

Hotel Monopol we Wrocławiu jest zlokalizowany przy ulicy Heleny Modrzejewskiej . Został wybudowany   w 1892  roku w stylu  Nouveau na miejscu przykościelnego Cmentarza i klasztoru w sąsiedztwie kościoła św.Stanisława . Plac na którym zbudowano budynek hotelu został wykupiony za 600 tysięcy marek . Zakupu dokonali wrocławscy Żydzi  Bankier Wallenberg Pachaly i Architekt Karl Grosser .Wybudowali w tym miejscu dom handlowy i hotel .Wówczas w hotelu było   69 pokoi ( w tym  21 pokoi jednoosobowych i 46 dwuosobowych ) i 2 apartamenty .  Pokoje były małe i nie przekraczały 10 m? powierzchni .Apartamenty miały po około 36 m? powierzchni .W tamtym okresie hotel ten był zaliczany do luksusowych .

 

Skrzyżowanie ulicy Świdnickiej z ulicą Heleny Modrzejewskiej oraz Placem Teatralnym .Na zdjęciu budynek Opery i  hotelu "MONOPOL" we Wrocławiu (zdjęcie wykonano o zmierzchu) 

 

 Plac Teatralny

 

Fragment budynku Hotelu Monopol

 Ulica Świdnicka

Ulica Świdnicka

Ulica Świdnicka-Dom Handlowy

Ulica Świdnicka.Dom Handlowy i Pomnik Bolesława Chrobrego

 Dom handlowy został wybudowany  na rogu obecnej ulicy Świdnickiej i ulicy  Modrzejewskiej .Działania wojenne II Wojny Światowej spowodowały znaczne zniszczenia domu handlowego , który odbudowano  dopiero  w 1961 roku .

Natomiast część kompleksu hotelowego przetrwała okres wojny bez znaczniejszych zniszczeń . Po wojnie właścicielem hotelu była firma "Orbis" . W  1984 roku budynek hotelu MONOPOL został wpisany do rejestru zabytków .Od 2007 roku nowym właścicielem Hotelu MONOPOL we Wrocławiu jest Holding Liwa .Po przeprowadzonym remoncie hotel został ponownie oddany do użytku w kwietniu 2009 roku .Obecnie w hotelu jest 121 pokoi  , 4 sale konferencyjne i 2 restauracje .

Obecny gmach Opery Wrocławskiej a uprzednio gmach Teatru Miejskiego mieszczący się przy ulicy Świdnickiej został zbudowany w latach 1830-1841 wg projektu Carla Ferdinanda Langhansa .W tamtym okresie dysponował  bardzo nowoczesną sceną  oraz widownią na około 1600 miejsc .Po serii pożarów przystąpiono w 1865 roku do odbudowy gmachu Teatru Miejskiego .Pracami kierował Karl Lüdecke .Podczas tej przebudowy dobudowano pawilon Malarni , podwyższono nadscenium oraz wykonano sztukaterię ozdobną elewacji budynku .Podczas następnej odbudowy w 1871 roku budynek upiększono  rzeżbami Muz ustawionymi na krawędzi dachu .Rzeżby zostały wykonane z piaskowca i niestety nie dotrwały do dnia dzisiejszego (gdzieś zaginęły).Obecnie zobaczymy wykonane odlewy .Po 1945 roku ze względów politycznych z fasady zdjęto nieuszkodzone popiersia niemieckich artystów :Beethovena, Goethego, Mozarta  i  Schillera .Również w tym samym czasie z zewnętrznych ścian skuto freski Schmidta .Podczas trwającej od 1954 -1956 roku rozbudowy powiększono południową część budynku .Rozpoczęta w 1997 roku gruntowna modernizacja gmachu Opery została ukończona w 2006 r .Przywrócono do dawnej świetności większość zdobień z XIX wieku .Między innymi zachowany  główny żyrandol gazowy został przerobiony na elektryczny oraz odrestaurowano Lożę Cesarską .Odnowiono ponad 10 tysięcy m2 powierzchni złoconych prawdziwym złotem  oraz przywrócono blask  200 m2  powierzchni kryształowych . 

 

Opera Wrocławska (zdjęcie wykonano z Placu Teatralnego)

 

Tablica pamiątkowa na elewacji gmachu Opery przy ulicy Heleny Modrzejewskiej we Wrocławiu  

Gmach Opery Wrocławskiej

niedziela, 23 sierpnia 2009

Link do mapy satelitarnej GOOGLE przedstawiającej Park Stanisława Tołpy:

 http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=park+nowowiejski+we+wroc C5% 82awiu% & sll = 52.025459,19.204102 & sspn = 7.358108,18.918457 & ie = UTF8 & ll = 51.120489,17.053957 & spn = 0.003495,0.009238 & t = h & z = 17

Wcześniej Nowowiejskiego, od Dwóch lat nosi imię Stanisława Tołpy, botanika, twórcy preparatu torfowego. Park mieści się w rejonie ulic: Nowowiejskiej, Bolesława Prusa i Edyty Stein. Powstał w latach 1905-1907. Jego powierzchnia wynosi około 8,96 ha. W 1936 roku przez zachodnią część parku wytyczono ulicę, Która Obecnie nosi nazwÄ Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ulica ta parku podzieliła na dwie Części.
Jedna z Części Parku Stanisława Tołpy (mniejsza) jest położona w Obrębie ul.Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Edyty Stein. W tej częsci stoi Kościół św.Michała Archanioła. Druga część Parku (większa) jest połozona w Obrębie ulic: Bolesława Prusa, Nowowiejskiej i Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tej jest zlokalizowany Części Parkowy staw.

Staw Parkowy oraz art Budynek Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej

 

Fragment nabrzeża oraz art stawu w głębi Parkowe Wzgórze 
Krajobraz parku oraz art układ i drzew i krzewów Przypomina rozwiązania charakterystyczne dla XIX-wiecznych Parków miejskich, W KTÓRYCH stosowano swobodne układy ścieżek spacerowych i alejek.

Jedno z wejść do parku od ulicy Bolesława Prusa

Alejki spacerowe wzdłuż brzegu stawu

Drzewostan w parku

W Takich odpocząć MOŻNA miejscach. Panuje cisza.

Alejki spacerowe w Parku Stanisława Tołpy

Alejki spacerowe

Krajobraz widziany ze wzgórza w Parku Stanisława Tołpy.Na drugim Planie budynek Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej

Fragment parku

Alejka prowadząca na Parkowe Wzgórze

Fragment parku

Inny fragment parku

Plac zabaw dla dzieci w Parku Stanisława Tołpy

Fragment parku

Krzewy ozdobne w parku

Kaczki nad stawem.
Park Stanisława Tołpy jest świetnym Miejscem do odpoczynku i spacerów. Znajdziemy tu staw, niewielkie wznisienie i schody kamienne. Przez park Przejść MOŻNA na skróty z ulicy Nowowiejskiej na Bolesława Prusa.
Ten niewielki park w Śródmieściu do świetne miejsce na relaks.

Studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Którego siedziba sąsiaduje z parkiem, mogę Czasie W wolnym od zajęć odpocząć Lub poczytać skrypty. W Parku Są dwa miejsca zabaw dla dzieci.

Staw w parku jest pozostałością odnogi rzeki Odry, ktorej wody docierały do tego miejsca wp [rzeszłości.

W mniejszej Części parku znajduje się zabytkowy kościół św. Michała Archanioła. Ażurowe konstrukcje wieży Kościelnej Są bardzo podobne do więź Katedry w niemieckiej Kolonii.

Kościół św.Michała Archanioła w Parku Stanisława Tołpy

Kosciół św.Michała Archanioła w Parku Stanisława Tołpy

Wnętrze Kościoła św.Michała Archanioła

Ażurowa konstrukcja wieży kościoła św.Michała Archanioła we Wrocławiu

Aźurowa konstrukcja wieży Katedry w niemieckiej Kolonii


Park Stanisława Tołpy we Wrocławiu jest zadbany i czysty. Spacerom po parku uroku dodaje fontanna zlokalizowana po środku stawu.

Wrocławski Rynek (obraz zeskanowany z Wikipedi)

Fragment Wrocławskiego Rynku (zmierzch)

Wrocławski Rynek

Fontanna w nocy

Link do mapy satelitarnej wg Google Wrocławskiego Rynku

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Wroc% C5% 82aw & SLL = 52.025459,19.204102 & sspn = 7.71011,19.072266 & ie = UTF8 & ll = 51.110083,17.032279 & spn = 0.00192,0.004656 & t = h & z = 18

Rynek nas  Wrocławiuma kształt prostokąta o wymiarach 205 m na 175 m. Jest jednym z największych Rynków staromiejskich w Europie. Zabudowę otaczającą Rynek tworzą budynki wybudowane w Historycznych epokach Różnych. W Centralnej Części zobaczymy Rynku budynki i kamienice tworzące tzw.zabudowę śródrynkową, w której zlokalizowane są między innymi budynek Ratusza i Nowego Ratusza . Po przekątnej Rynku zlokalizowany jest Kościół Św. Elżbiety .Wrocławski Rynek jest połączony z sąsiadującym  placem Solnym .

Według najnowszych badań powstanie Rynku przypisuje się  czasom panowania Króla Henryka Brodatego w latach  1214-- 1232.

Przez Wrocławski Rynek w XIX w. poprowadzono linię tramwaju konnego a w  okresie póżniejszym linie tramwaju elektrycznego. Tramwaje kursowały przez Rynek do połowy 70 lat. zeszłego stulecia. W ramach remontów Wrocławskiego Rynku tramwaje przeniesiono na Trasę W-Z. W latach 1996--2000zostal zamknięty ruch samochodowy na Rynku, wyremontowano jego nawierzchnie oraz przeprowadzono  renowacje elewacji wszystkich budynków.

Ratusz (zdjęcie z 1900 roku)

Ratusz

Idąc z Wrocławskiego Rynku ulicą Wita Stwosza w kierunku Galerii Dominikanskiej zobaczymy Kościół św.Marii Magdaleny  oraz   fontanne

Fontanna przy ul.Wita Stwosza

Fontanna inne ujęcie

Fontanna przy Wita Stwosza

Ulica Oławska łącząca Wrocławski Rynek z Placem Dominikańskim

Galeria Dominikańska

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Wroc% C5% 82aw & SLL = 52.025459,19.204102 & sspn = 7.71011,19.072266 & ie = UTF8 & ll = 51.10848,17.039098 & spn = 0.00192,0.004656 & t = h & z = 18

Fragment Placu Dominikańskiego

Fragment ul.Wita Stwosza (od Kościoła św.Wojciecha)

Hotel MERCURY  i  Kościół Św.Wojciecha przy Placu Dominikańskim

Fragment zabudowy Placu Nowy Targ

Fragment Pl.Nowy Targ

Fragment Pl.Nowy Targ.Jesień 2008 r.Po prawej stronie gmach Urzędu Miejskiego we Wrocławiu

Plac Nowy Targ jest niewątpliwie Jednym z trzech historycznych placów targowych Starego Miasta we Wrocławiu, obok  Rynku  placu Solnego

Okres powstania tego placu przypisuje się na 1214. W przeszłości na placu znajdował się budynek kramów  kupieckich i fontanna z Neptunem - nazywana przez Niemców Gabeljürgen ( Jurek z widłami)

 

Fontanna została zniszczona podczas działań wojennych w 1945. Dotychczasowy handel  na Nowym Targu  zostaje w 1909 roku przeniesiony do  Hali Targowej.

 

 

Hala Targowa

Hala Targowa nocą

Hala Targowa (elewacja Boczna)

 

 

 

 

niedziela, 16 sierpnia 2009

Link do zdjęcia satelitarnego -Dworzec Główny PKP we Wrocławiu

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Wroc%C5%82aw&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.71011,19.072266&ie=UTF8&ll=51.098678,17.036952&spn=0.00192,0.004656&t=h&z=18

 

 

Dworzec Główny

Dworzec Główny (lewa część )

Dworzec Główny (zmierzch)

Wybudowany został w latach 1855-1857.Projektantem dworca był architekt królewski Kolei Górnośląskich Wilhelm Grapow . 

 Wówczas Dworzec zlokalizowany był na południowym skraju miasta. Tereny te wtedy były jeszcze niezabudowane. Spacerując ulicami przyległymi do Dworca niedaleko tylnego wejścia obok skrzyżowania   ul. Suchej i Borowskiej zobaczymy  dąb szypułkowy (quercus robur), który jest pomnikiem  przyrody .Należy wspomnieć , że  dąb ten w  2005 roku miał  ok. 180 lat . Był zatem świadkiem budowy Dworca w latach 1855-1857 i jego rozbudowy  na przełomie XIX i XX wieku . 

Obwód pnia liczy sobie  461 cm ,wysokość  23 m a   rozpiętości konarów  30 m .Drzewu temu  w 2006 nadano  nazwę "Przewodnik".

Zdjęcie przedstawia budowę Dworca Głównego Kolejowego we Wrocławiu(zdjęcie opublikowane w WIKIPEDIA)

Grafika ta jest własnością publiczną, ponieważ prawa autorskie do niej wygasły.

Uwaga: w opisie grafiki należy podać źródło i datę publikacji i/lub datę śmierci autora.

 

Południowe wejście do bocznego tunelu obok Dworca.

Ta grafika została opublikowana jako własność publiczna przez jego autora, Julo. Dotyczy to całego świata.

W przypadku, gdy nie jest to możliwe z powodów prawnych:
Julo zapewnia każdemu prawo do użycia tej pracy w dowolnym celu, bez żadnych ograniczeń, chyba że te ograniczenia są wymagane przez prawo

Południowe wejście (od ul.Suchej) do bocznego tunelu przy dworcu;
nad tunelem stoi wagon pasażerski; w zwieńczeniu tunelu herb Wrocławia, data 1903 i częściowo zatarty niem. napis "DURCHGANG ZUR FLURSTRAßE" ("PRZEJŚCIE DO UL.NIWOWEJ", od 1945 Flurstraße nazywa się ul. Małachowskiego)

Pierwsza hala peronowa w przeszłości znajdowała się na miejscu dzisiejszego głównego hallu i przylegała do budynku dworca , który jest zbudowany w stylu pseudohistorycznym. Istniejące obecnie podwyższenie w hali dworca w formie tarasu i mające długość około 200 metrów gdzie znajdują się wejścia do poczekalni , restauracji , jadłodajni , barów i sklepików  jest pozostałością peronu, wówczas jedynego na tym dworcu.

 

Holl Dworca .W przeszłosci w miejscu obecnej posadzki były tory kolejowe .Zdjęcie autor wykonał z tarasu , który w przeszłości był peronem .

 Budynek ten nakryty dachem z częściowymi przeszkleniami powierzchni dachu był w przeszłości wraz z budynkiem Dworca największą budowlą tego rodzaju w Europie . Wówczas przy bocznych wejściach mieściły się przechowalnie bagażu ,restauracja , telefon ,telegraf oraz poczekalnie III , II i I klasy .Oczywiście poczekalnie I klasy były przeznaczone dla osobistości i posiadały oddzielny korytarz prowadzący na peron .

Z biegiem lat miasto się rozwijało .Również wzrastało zapotrzebowanie na transport kolejowy .Dotychczas nie połączone sieci kolei Górnośląskiej, Poznańsko-Głogowskiej, Świdnicko-Świebodzkiej, Dolnośląsko-Marchijskiej oraz Kolei Prawego Brzegu Odry (prowadzącej w kierunku Oleśnicy) połączono ze sobą tworząc obecną sieć kolejową w mieście.Należy zaznaczyć fakt połączenia Dworca Świebodzkiego  z Górnośląskim w styczniu 1848 -a więc przed rozpoczęciem budowy Dworca Głównego . W latach 1899-1904 zostają zlikwidowane kolejowe składy węglowe i na ich miejscu powstaje pięć peronów z których cztery nakryto półokrągłymi dachami nawowymi .

 

Jeden z peronów.Widoczny dach nawowy z częściowym przeszkleniem powierzchni dachu.

W sąsiedztwie Dworca Głównego jest zlokalizowany Dworzec Autobusowy PKS

Zdjęcie satelitarne Google Dworca Centralnego Autobusowego we Wrocławiu.

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=wroc%C5%82aw+dworzec+PKS&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.331033,18.918457&ie=UTF8&ll=51.097876,17.038507&spn=0.006967,0.018475&t=h&z=16

Link do zdjęcia satelitarnego dworca autobusowego we Wrocławiu .

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Wroc%C5%82aw&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.71011,19.072266&ie=UTF8&ll=51.09639,17.035283&spn=0.00192,0.004656&t=h&z=18

Obecny Wrocław jest jednym z większych placów budowy.Przygotowania do EURO 2012 trwają w pełni .Są budowane nowe mosty,drogi,obwodnice,chodniki ,linie trwmwajowe oraz budynki użyteczności publicznej.Również jest rozbudowywane lotnisko im.mikołaja Kopernika w Strachowicach oraz będzie przeprowadzona modernizacja Dworca Głównego Kolejowego.Na stronach internetowych można zobaczyć  wiele  materiałów dotyczących tej ogromnej modernizacji i rozbudowy miasta Wrocławia.Kontynuując niniejszą notatkę w ślad za stroną internetową "bryła.pl"prezentuję Państwu zeskanowane wizualizacje dotyczące przebudowy i modernizacji Dworca Kolejowego.

 Autorami zwycięskiego projektu są architekci z Grupy 5.

 

 Tak będzie wyglądać Dworzec Główny w 2012 roku.

Zwycięski projekt oprócz zabytkowego głównego budynku Dworca obejmuje budowę drugiego budynku spełniającego funkcję "ŁĄCZNIKA" pomiędzy dworcem kolejowym a dworcem autobusowym .W tym dwupiętrowym "łączniku" na parterze będa zlokalizowane kasy, toalety i pomieszczenia techniczne.Na następnej kondygnacji znajdziemy poczekalnię dla pasażerów , restaurację lub bar oraz pomieszczenia sanitarne .Również zostanie dokonana zmiana zagospodarowania terenów przy ul. Piłsudskiego a w szczególności terenu leżącego naprzeciw głównego wejścia na dworzec .Powstaną ścieżki spacerowe,klomby i trawniki .Cały ten teren tak został przez architektów zaprojektowany aby mógł słuzyc swoją przestrzenią przy organizacji różnego rodzaju przedstawień,heppeningów i koncertów .

 

Obecnie istniejace i funkcjonujące perony będa odrestaurowane i odnowione przed piłkarskimi mistrzostwami Europy 2012 r .Między innymi zostanie wymieniona posadzka oraz szyby.Na dachu zostaną zainstalowane słoneczne baterie.Wszystkie konstrukcje stalowe zostaną oczyszczone i na nowo pomalowane .Istniejące schody betonowe prowadzace na perony zostaną zastapione ruchomymi schodami a pomiędzy peronami i torami będą trawniki i klomby kwiatowe.Remont gmachu Dworca Głównego bedzie kosztował około 112 milionów złotych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wtorek, 11 sierpnia 2009
 

Linki do parku złotnickiego

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=park+zlotnicki+we+wroc%C5%82awiu&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.331033,18.984375&ie=UTF8&ll=51.137099,16.881309&spn=0.003649,0.00927&t=h&z=17

 

Tor motokrosowy

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=park+zlotnicki+we+wroc%C5%82awiu&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.331033,18.984375&ie=UTF8&ll=51.137729,16.881781&spn=0.001824,0.004635&t=h&z=18 

Park Złotnicki znajduje się w zachodniej części Wrocławia pomiędzy ulicami: Złotnicką, Żwirową i Solińską oraz linią kolejową Wrocław - Środa Śląska - Legnica.

 
Powierzchnia parku wynosi około 20ha.Obszar parku jest strefą ochronną konserwatorsko-archeologiczną . W miejscu obecnego parku i lasu w czasach wczesnośredniowiecznych (pomiędzy IX –XII w)istniały dwa grodziska .Miejsca te upamiętniają kamienne tablice .

 

Kamienna tablica upamiętniająca podziemne ruiny Grodu (IX-XII w)

Widoczna tablica na pagórku upamiętniająca podziemne ruiny Grodu (XII-XIIIw)

Druga kamienna tablica w Parku Złotnickim we Wrocławiu


Na terenie parku rosną ogromne dęby z których 9 drzew jest pomnikami przyrody , graby , olsze i krzewy ozdobne .Park ten jest w dużej części obszarem leśnym .Liczne rowy melioracyjne i stawy tworzą malowniczy krajobraz . Podmokły teren i dzikie obszary parku są miejscem w którym z dala od hałasu wielkomiejskiego można podziwiać malownicze krajobrazy i obcować z przyrodą . Należy zaznaczyć że miejsca w których pod ziemią są ruiny dawnych Grodów swoim ukształtowaniem terenu napełniają Nas zadumą i są trochę przygnębiające .Rosnące w tych miejscach drzewa są ogromne i majestatyczne .

W parku są wygospodarowane tereny sportowo –rekreacyjne gdzie zlokalizowane są : tor dla osób jeżdżących na łyżworolkach ,tor motokrosowy z trasą w kształcie ósemki , boisko do koszykówki oraz mini siłownia .Nasze pociechy mają do dyspozycji dwa place zabaw. Obecny stan parku przywrócono dopiero w latach 1991-1995 .Przed tym okresem park był zaniedbany i służył dzikim wysypiskom śmieci. Istniejącym polanom w Parku przypisano następujące nazwy : Polana Dwóch Dębów, Polana Kubusia, Polana psa Fafika . Staw nazwano Stawem Brzydkiego Kaczątka a tor z górką motokrosową nazwano Górką Tygryska .
Idąc ulicą Żwirową w kierunku Kładki Złotnickiej po lewej stronie zobaczymy pomnik upamiętniający mieszkańców Goldschmieden , którzy polegli w czasie I Wojny Światowej .Szkoda , że pomnik ten dostał się pod kuratelę „artystów malarzy” i obecnie swoim wyglądem odstrasza zamiast budzić zainteresowanie . 

 Wejście na kładkę Złotnicką od strony Parku Złotnickiego i ulicy Żwirowej

 

Rzeka Bystrzyca (fotografię wykonano z Kładki Złotnickiej)

Kładka Złotnicka na rzece Bystrzycy

Fragment Parku Złotnickiego od strony ulicy Żwirowej

Jedna z dróg na ulicę Żwirową

Fragment ulicy Żwirowej(po prawej stronie Park Złotnicki)

Pomnik przy ulicy Żwirowej upamiętniający mieszkańców Goldschmieden , którzy polegli w czasie I Wojny Światowej .

Fragment Parku Złotnickiego

Inny fragment parku

Fragment parku

Fragment jednej z polan w Parku Złotnickim

Park Złotnicki

Krzewy ozdobne

Fragment Parku Złotnickiego

Fragment toru do jazdy na łyżworolkach w Parku Złotnickim

Mostek nad torem dla łyżworolek

Mostek (inne ujęcie)

Jeden ze stawów w Parku Złotnickim

Plac zabaw dla dzieci w Parku Złotnickim

Staw (inne ujęcie)

Staw

Kaczki

Fragment parku

Inny fragment parku z bluszczem na drzewach

Inny fragment parku.

 

niedziela, 26 lipca 2009

Przed II wojną światową we Wrocławiu było 303 mosty.Niewątpliwie należy zaznaczyć , że tego typu konstrukcje budowlane musiały spełniać ówczesne kryteria , które w jednoznaczny sposób definiowały budowle drogowe .Bardzo duża część intniejących w przedwojennym Wrocławiu mostów została podczas IIWojny Światowej (oblężenie Twierdzy Wrocław) w 1945 zniszczona .Po wojnie wszystkie zniszczone mosty zostały odbudowane i włączone w strultury komunikacyjne miasta .Równocześnie w latach póżniejszych wybudowano inne mosty .Współczesne kryteria budowli mostowych są inne od tych przedwojennych .Według tych kryteriówq obecnier we Wrocławiu jest około 117 mostów (w tym około 27 kładek).Również są podawane informacje wg których we Wrocławiu jest nawet około 220 mostów .Mosty są przerzucone  nad głównym i pobocznymi nurtami rzeki Odry (Stara Odra, Odra Północna i Południowa) oraz nad kanałami spośród których należy wymienić : Powodziowy, Żeglugowy, Boczny, Miejski, Graniczny i Odpływowy.

Przez  Wrocław przepływa jeszcze  kilka innych rzek. Są to dopływy Odry: Ślęza, Oława (rozdzielająca się tu na dwa nurty ? Oławę Górną i Dolną), Bystrzyca, Widawa, Dobra (dopływ Widawy) oraz  mniejsze rzeczki i strumienie ? Ługowina, Kasina, Oporówka, Łękawica, Piskorna, Młynówka, Trzciana, Czarna Woda, Zielona, Rogożówka, Olszówka Krzycka, Grabiszynka . Rzeki ,  strumienie oraz  sztuczne kanały tworzą wyspy naturalne oraz sztuczne .We Wrocławiu jest około 25 wysp . Wrocław jako jedno z nielicznych miast w Europie (poza Holandią), ma zachowaną i stale wypełnioną wodą fosę miejską nad którą również przerzucone są ciągi komunikacyjne ? piesze i kołowe.

Rzeka Odra (zdjęcie wykonano z Kładki Zwierzynieckiej

Statek wycieczkowy na Odrze

Rzeka Odra w okolicy kładki Zwierzynieckiej

Rzeka Bystrzyca

Kładka na rzece Bystrzycy

Kładka na Bystrzycy

Rzeka Ślęża

Poniżej zdjęcie satelitarne Google wysp Wrocławskich .

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Wroc%C5%82aw&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.71011,19.072266&ie=UTF8&ll=51.108157,17.037048&spn=0.061433,0.149002&t=h&z=13

Kładka Słodowa

Kładka Słodowa

Kładka Piaskowa

Kładka Piaskowa widziana z mostu Uniwersyteckiego

Widok na Tamkę z mostu Uniwersyteckiego

Kładka Młyńska

Kładka Młyńska-widok z mostu Uniwersyteckiego

Spacerując ulicą Św.Jadwigi  przy której  jest kościół NMP na Piasku i Biblioteka Uniwersytecka możemy przejść  na bulwar Stanisława Kulczyńskiego .Po drodze przejdziemy obok starej śluzy zlokalizowanej pomiędzy deptakiem "wodnym" a bulwarem Stanisława Kulczyńskiego .

Stara śluza

Idąc w kierunku kładki Piaskowej po lewej stronie ominiemy starą śluzę .Przechodząc przez kładkę Piaskową wchodzimy na wyspę  Słodową  z której mostkiem Św.Klary przejdziemy na wyspę Bielarską a z niej przez kładkę Bielarską "żabią" dostaniemy się na bulwar Słoneczny biegnący równolegle  do ulicy Bolesława Drobnera.

Most Uniwersytecki

Fragment Mostu Uniwersyteckiego

Uniwersytet nocą

Gmach Uniwersytetu od strony Placu Yniwersyteckiego.Pomnik przedstawiający szermierza.

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Wroc%C5%82aw&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.71011,19.072266&ie=UTF8&ll=51.115192,17.034055&spn=0.00192,0.004656&t=h&z=18

Kładka zwierzyniecka

 

Kładka Zwierzyniecka

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Wroc%C5%82aw&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.71011,19.072266&ie=UTF8&ll=51.102892,17.071048&spn=0.00192,0.004656&t=h&z=18

Wyspa słodowa

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Wroc%C5%82aw&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.71011,19.072266&ie=UTF8&t=h&ll=51.116007,17.039956&spn=0.001825,0.004635&z=18&iwloc=A

 

Hotel HP PLAZA i Kasyno Wrocław(zdjęcie wykonano z wyspy Słodowej)

Fragment ulicy Grodzkiej(Osolineum)

Budynek Politechniki Wrocławskiej przy Nabrzeżu Wyspiańskiego(prawa część gmachu)

Lewa część gmachu Politechniki Wrocławskiej

Elewacja gmachu Politechniki Wrocławskiej od strony Nabrzeża Wyspiańskiego we Wrocławiu

Wyspa Tamka

Tamka

Most Piaskowy

Most Piaskowy.Za mostem po prawej stronie widoczne są Bibloteka Uniwersytecka i Kościół NMP

Bibloteka Uniwersytecka i Kościół NMP

Ostrów Tumski .Katedra.Zdjęcie wykonano z mostu Piaskowego

Osrtów Tumski -Archikatedra

Fragment ulicy Grodzkiej

Most PIASKOWY

Bibloteka Uniwersytecka

Most Tumski

Most Tumski o zmierzchu

Most Młyński http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Wroc%C5%82aw&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.71011,19.072266&ie=UTF8&t=h&ll=51.115916,17.041957&spn=0.001825,0.004635&z=18&iwloc=A

 

 

 

 

 

czwartek, 23 lipca 2009

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski .Prawa miejskie otrzymał w połowie XIII wieku .Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej, w Pradolinie Wrocławskiej, nad rzeką Odrą i czterema jej dopływami : Bystrzycą , Oławą , Ślęzą i Widawą.Rzeki te wpadają do Odry na terenie miasta .

Wrocław jest historyczną stolicą Śląska .Pod względem liczby ludności jest  czwartym miastem w Polsce .

Obecna liczba ludności wynosi około 632 162 mieszkańców .Miasto pod względem powierzchni wynoszącej około 293 km². zajmuje piąte miejsce w Polsce .Wrocław jest położony od 105 do 155 m n.p.m.

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Wroc%C5%82aw&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.71011,19.072266&ie=UTF8&ll=51.108157,17.037048&spn=0.061433,0.149002&t=h&z=13

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Wroc%C5%82aw&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.71011,19.072266&ie=UTF8&ll=51.115674,17.039344&spn=0.007678,0.018625&t=h&z=16

Link do zdjęcia satelitarnego Google Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Urzędu Wojewódzkiego

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Wroc%C5%82aw&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.71011,19.072266&ie=UTF8&ll=51.110443,17.04885&spn=0.00192,0.004656&t=h&z=18

Most Pokoju,Urząd Wojewódzki i Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Budynek Muzeum (zdjęcie wykonano z przeciwległego brzegu Odry)

Budynek Muzeum Narodowego we Wrocławiu

 

MUZEUM NARODOWE WE WROCŁAWIU 

Obecne Muzeum Narodowe rozpoczęło działalność w obecnym budynku 1stycznia 1947r.

 • Budynek ten powstał w latach 1883-1886 wg projektu Karla Friedricha  Endella w stylu neorenesansu  niderlandzkiego .W okresie II Wojny Światowej część zbiorów została wywieziona z Wrocławia i zabezpieczona , duża ich część  uległa zniszczeniu oraz rozproszeniu .Część zbiorów uległa grabieży po zakończeniu wojny przez wojska radzieckie .Poza budynkiem głównym Muzeum Narodowe ma dwa oddziały: Panorama Racławickai  Muzeum Etnograficzne .

Zdjęcie satelitarne Rotundy wgGoogle

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Wroc%C5%82aw&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.71011,19.072266&ie=UTF8&ll=51.110208,17.044972&spn=0.00192,0.004656&t=h&z=18

Rotunda o zmierzchu

Parking przed Rotundą o zmierzchu

Panorama Racławicka – panoramiczny obraz olejny autorstwa kilku artystów-malarzy tworzących na przełomie XIX i XX wieku. Największy udział w pracy nad dziełem mieli Jan Styka i Wojciech Kossak, i ich dwóch najczęściej wymienia się jako autorów malowidła, pozostałych (Ludwiga Bollera, Tadeusza Popiela, Zygmunta Rozwadowskiego, Teodora Axentowicza, Michała Sozańskiego, Włodzimierza Tetmajera, Wincentego Wodzinowskiego) zazwyczaj pomijając.

Przedstawia bitwę pod Racławicami (1794) – jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich nad wojskiem rosyjskim. Powstał w latach 1893-1894 na zamówienie miasta Lwowa. Ma długość 114 metrów oraz wysokość 15. Wystawiony po raz pierwszy w rotundzie o średnicy ok. 38 m we Lwowie z okazji odbywającej się tam Powszechnej Wystawy Krajowej i jednocześnie z okazji stulecia bitwy (1894), 5 czerwca tegoż roku.

Panorama namalowana jest na cylindrycznym płótnie rozpiętym w budynku rotundy. Ekspozycja, prócz samego obrazu, obejmuje sztafaż ustawiony przed nim i oświetlony tak, aby widz oglądający rozwinięte wokół niego i zamknięte w pierścień malowidło nie umiał odróżnić, gdzie kończą się ustawione na podłodze przed obrazem obiekty, a gdzie zaczyna sam obraz. Kształt hiperboloidy obrotowej, jaki nadano panoramie potęguje efekt zacierania się granicy między powierzchnią płótna a przestrzenią przed nim.

Panorama Racławicka jest jedną z największych atrakcji turystycznych Wrocławia. Obraz o rozmiarach 114 na 15 m autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka po raz pierwszy został zaprezentowany w 1894 r we Lwowie. Od 1985 roku Panoramę Racławicką można zabaczyć w specjalnej rotundzie we Wrocławiu. Tu oglądał ją między innymi papież Jan Paweł II. Prezentowana tu panorama interaktywna prezentuje zarówno obraz rozpięty w budynku rotundy, jak i znajdujący się przed nim stafaż ustawiony tak, aby nie dało się odróżnić, gdzie kończą się dekoracje, a zaczyna się malowidło.

Ponadto na turystów i mieszkańców  czekają  inne Muzea Wrocławskie :

 •  Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu
 • Muzeum Historyczne we Wrocławiu
 • Muzeum Miejskie Wrocławia
 • Muzeum Narodowe we Wrocławiu
 • Muzeum Odry FOMT
 •  Otwarte Muzeum Odry
 • Muzeum Ziem Zachodnich
 •  Muzeum Przyrodnicze we Wrocławiu
 • Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
 • Muzeum im. Lubomirskich
 • Mauzoleum Piastów Śląskich we  Wrocławiu
 • Panorama Racławicka
 • Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
 • Arsenał Miejski we Wrocławiu
 • Ratusz we Wrocławiu

Most Pokoju oraz widoczny fragment budynku Bibloteki Uniwersyteckiej

Budynek Bibloteki Uniwersyteckiej 3D wg Google

Most Pokoju w nocy

Link do zd.sat.Most Pokoju

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Wroc%C5%82aw&sll=52.025459,19.204102&sspn=7.71011,19.072266&ie=UTF8&ll=51.111834,17.049869&spn=0.00192,0.004656&t=h&z=18

 

 

wtorek, 21 lipca 2009

Kolejnym  Wrocławskim parkiem jest Park Strachowicki . Zlokalizowany w zachodniej części miasta . Park jest położony pomiędzy ulicami  Strachowicką , Zarembowicza i Graniczną . Powierzchnia tego parku wynosi około  8 ha .

Podczas spaceru po alejkach parku koniecznie zwróćmy uwagę na piękne drzewa wśród których odnajdziemy oznaczone pomniki przyrody  i okazy dendrologiczne . Park został utworzony wg bardzo ciekawego układu kompozycyjnego uwzględniającego drzewostan oraz  stawy parkowe .W parku również jest miejsce do zabaw dla dzieci . Park ten nie jest licznie odwiedzany przez mieszkańców . Parkowa cisza jest zakłócana startami samolotów z pobliskiego lotniska im. Mkołaja Kopernika . Ponadto w okolicy nie ma dużych osiedli mieszkaniowych .Częstymi spacerowiczami są osoby oczekujące na przylot swoich bliskich lub młodzież szukająca zacisznych kątów .

 

Link do mapy satelitarnej przedstawiającej Park Strachowicki wg Google:

http:// maps.google.pl/maps?hl=pl&q=park+strachowicki+we+wroc%C5%82awiu&lr=&ie=UTF8&ll=51.109457,16.898957&spn=0.003839,0.009313&t=h&z=17

Link do mapy satelitarnej Google przedstawiającej Park Strachowicki z lotniskiem M.Kopernika we Wrocławiu:

http://maps.google.pl/maps?hl=pl&ie=UTF8&ll=51.104869,16.897745&spn=0.030719,0.074501&t=h&z=14

 Zapraszam do wirtualnego spaceru po parku:

Fragment ulicy Granicznej

                                  Wejście do parku od strony ulicy Granicznej  

           

Widok ulicy Granicznej z parku  

Idąc alejką  od potoku Ługowina w kierunku stawów parkowych  zobaczmy krajobraz taki jak na poniższych  fotografiach. Przemierzając spacerkiem  alejki będziemy oglądać  rózne gatunki drzew i krzewów : 

 

 

Konar ogromnego dębu-pomnika oznaczonego przyrody

Korona ogromnego dębu-pomnika przyrody

Kapliczka na jednym z drzew

 Zainteresowałem się  tą kapliczką .Zastanawiałem się skąd  i dlaczego ktoś ją umieścił w tym miejscu ? Po przeprowadzonych rozmowach z osobami mieszkającymi w okolicy Parku  Strachowickiego uzyskałem wyczerpujące informacje dotyczące widocznej na zdjęciu małej kapliczki . Okazało się , że w okolicy nie ma blisko kościoła .Stąd też jedna starsza pani mieszkająca w sąsiedztwie  parku wpadła na pomysł zrobienia takiej kapliczki .Bywają takie dni-szczególnie w maju kiedy przy kapliczce modlą się starsze panie .

 

 

 

poniedziałek, 13 lipca 2009

Zdjęcie satelitarne Parku Wschodniego w/g Google 

Link do mapy satelitarnej Google Parku Wschodniego:

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=park+wschodni+we+Wroc%C5%82awiu&sll=51.128024,17.042531&sspn=0.003286,0.009356&ie=UTF8&ll=51.084979,17.083097&spn=0.012482,0.037422&t=h&z=15

Park Wschodni położony w południowo-wschodniej części Wrocławia jest niewątpliwie jednym z  tych parków w którym oprócz uporządkowanych i zagospodarowanych terenów pozostawiono obszary dziewicze .Zajmuje tereny pomiędzy odnogami rzeki   Oława  .

 Odnogami są : Oława Dolna opływająca  park od północy  oraz  Oława Górna opływająca  park od południa  i zwracająca  się w kierunku północy  aby następnie zamknąć teren parku od zachodu .Odnogi te łączą się na północno-zachodnim obrzeżu parku .Teren parku znajduje się na dwóch wyspach ,  które powstały na wskutek dodatkowego połączenia odnóg za pomocą strugą  ,wypływającego z Oławy Górnej . Ponadto na terenie  przepływa kilka mniejszych  cieków .

 Na niewielkiej  północnej części  obszaru parku położonego  na wyspie zachodniej są zlokalizowane pracownicze  ogródki działkowe .

 Powierzchnia parku wynosi około 30 ha .Do parku można dojechać od ulicy Krakowskiej jedyną –obecnie dostępną drogą .Przed mostem będącym wejściem do parku jest zlokalizowany nieduży , o gólnodostępny parking .Park położony jest z dala od osiedli mieszkaniowych .

Na północnym zachodzie znajduje się niewielkie osiedle mieszkalne Wilczy Kąt .Osiedla Rakowiec i Księże Małe są zlokalizowane w znacznej odległości od parku .Park został zaprojektowany w latach 20-ych XX wieku.

 Projektantem był Richard Konwiarz

Pozostałością minionych lat jest cokół  , na którym był pomnik poświęcony SA z 1935 roku[8].

Dla  dzieci w centralnej części parku został urządzony plac zabaw.

W przeszłości na terenie parku znajdowała się kawiarnia z tarasem, boisko, place do gier, kąpielisko rzeczne i przystanie dla łódek . Działania wojenne przyczyniły się do znacznego zniszczenia terenów parku. Po ogłoszeniu Wrocławia twierdzą ciężar walk i linia frontu przesunęła się w rejon południowej część obszaru parku. Po zakończeniu II Wojny Światowej nie prowadzono żadnych prac renowacyjnych  które przyczyniłyby się do odtworzenia stanu z okresu przedwojennego .

Park Wschodni tworzą lasy . Rośnie tutaj  ponad 56 gatunków drzew i krzewów. Z pośród drzew należy wyróżnić : jodłę pospolitą, żywotnika zachodniego, żywotnika wschodniego, korkowiec , grab pospolity ,  dąb błotny, dąb szypułkowy oraz wierzbę białą odmianę zwisającą.
Duża część parku to tereny podmokłe z licznymi rozlewiskami i zbiornikami wodnymi, o brzegach pokrytych rzęsą wodną. Kanały i cieki przebiegają wśród łąk i zadrzewień. Odcięty fragment starego koryta Odry jest siedliskiem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Z roślin wodnych występują tu między innymi grążel żółty i salwinia pływająca.
W parku zobaczymy chrząszcze  ,  motyle nocne , zaskrońce oraz   jaszczurki Liczne  cieki wodne , rozlewiska rzek  oraz podmokły teren parku jest atrakcyjnym środowiskiem dla wielu wodnych ptaków i płazów między innymi spotkać tu można żabę jeziorkową i rzekotk

Fragment ulicy Krakowskiej

Droga oraz po prawej stronie teren Parku Wschodniego

Parking

Fragment Parku Wschodniego

Mostek w sąsiedztwie parkingu

Widok z mostku

Aleja parkowa

Jedna z alejek spacerowych

Dąb

Jeden z mostków

Alejka spacerowa

Fragment parku(na drugim planie wędkarz)

Brzoza

Wodospad

Jedna z odnóg rzeki Oławy

Alejka spacerowa wzdłuż odnogi Oławy

Po drugiej stronie odnogi tereny dziewicze parku

Schodki przy których cumowały łódki

Zaskroniec

Zaskroniec

Pies zażywający kąpieli

Fragment parku

fragment placu zabaw

Jedna z polan

 

 

 

 

 

piątek, 10 lipca 2009

 

O Parku Szczytnickim wspominałem w notatce dotyczącej Fontanny Multimedialnej . Park Szczytnicki jest jednym z największych we Wrocławiu . Zajmuje powierzchnię około 100 ha .

Jedna z tablic informacyjnych przy wejściu do Parku Szczytnickiego

 Park  jest położony na wschód od Starej Odry, na terenie dawnej wsi Szczytniki, którą w 1886 roku włączono w granice  miasta  Wrocławia .

Krajobrazowy charakter parku tworzy  około 400 gatunków drzew i krzewów

 linki do map google: 

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=park+w+lesnicy+wroc%C5%82aw&sll=51.104788,17.000012&sspn=0.014686,0.037251&ie=UTF8&ll=51.111134,17.083601&spn=0.003671,0.009313&t=h&z=17

  Przybliżając historię powstania Parku Szczytnickiego należy cofnąć się wstecz do XVI wieku w którym istniejąca wieś Szczytniki zostaje podzielona na Nowe Szczytniki i Stare Szczytniki.Te nowe wioski w XVII wieku zostają przekształcone w podmiejskie osiedla rezydencjonalne .Istniejący w XVIII wieku  las na terenie Starych Szczytnik był miejscem spacerów i wypoczynku wrocławian . 

 W 1783 roku las został wykupiony przez Fryderyka  Ludwika Engelfingena - komendanta garnizonu wrocławskiego .

On też założył w lesie Szczytnickim jeden z pierwszych parków na starym kontynencie europejskim w stylu angielskim .

 

Żołnierze napoleońscy podczas oblężenia miasta dewastują istniejący park .

Po zakończeniu wojen napoleońskich większość szkód naprawiono.

 

  Park Szczytnicki w  1833 roku był miejscem w którym zorganizowano pierwsze sportowe  wyścigi konne we Wrocławiu. Wyścigi odbywały się  na terenach przylegających do obecnej Hali Ludowej.

W parku znajduje się Ogród Japoński założony w latach 1909-1912 .

Na terenie Parku Szczytnickiego znajduje się również drewniany kościół z przełomu XVI i XVII wieku, pod wezwaniem świętego Jana Nepomucena.

Kościół Jana Nepomucena.

Park Szczytnicki w/g Google

 

Podczas spaceru po Parku Szczytnickim będziemy podziwiać bogactwo flory i fauny .Rosnące drzewa i rośliny pochodzą z Europy , Ameryki Północnej oraz Azji .W sąsiedztwie Hali 100- lecia  zobaczymy aleje obsadzone lipami drobnolistnymi  .W zimozielonym  ogrodzie Parku Szczytnickiego będziemy zachwyceni widokiem wspaniałych okazów drzew  szpilkowych takich , jak :: świerk kaukaski, cyprysik Lawsona, cyprysik groszkowy, cisy pospolite, sosna wejmutka, sosna czarna, świerk zwyczajny, sosna rumelijska, jodła kalifornijska, modrzew polski, a także brzozy brodawkowate i dęby szypułkowe.


W sąsiedztwie ogrodu japońskiego Nasz spacer możemy kontynuować  aleją kasztanowców zwyczajnych i podziwiać rosnące nieopodal rzadkie gatunki drzew: perełkowiec japoński, cyprysik nutkajski, żywotnik olbrzymi, orzesznik pięciolistny, platan klonolistny.

 W pobliżu  zabytkowego drewnianego  kościółka napotkamy sosnę himalajską. Szczególne bogactwo parku stanowią zabytkowe dęby. Rosnący Dąb przed budynkiem szkoły inspekcji pracy ma obwód 600cm. Drugi dąb o obwodzie 506 cm rośnie przy stawie obok kamiennego mostku. Na północny zachód od stawu widnieją ogromne dęby szypułkowe. Po przeciwnej stronie można zobaczyć drzewa cyprysika błotnego i dużą kępę krzewu derenia rozłogowego. Nieco dalej, w pobliżu alei Młodej Gwardii, rośnie grupa 20 pomnikowych dębów szypułkowych i cztery buki zwyczajne. Park Szczytnicki może się również poszczycić najokazalszym we Wrocławiu dębem szypułkowym o obwodzie 643 cm. Okaz ten znajdziemy naprzeciw budynku szkoły z czerwonej cegły, nad rzeką. W pobliżu zajezdni tramwajowej na Biskupinie rośnie czwarty pomnikowy dąb.
Opisując wspaniałą roślinność parku, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na gatunki chronione, do których zaliczamy: kruszczyk szerokolistny, śnieżyczkę przebiśnieg, bluszcz pospolity i cis pospolity. Będąc w parku, warto zobaczyć także Lasek Brzozowy, Gaj Göpperta oraz Polanę Neisserów.
W czasie spaceru uważny obserwator ma okazję dostrzec interesujące okazy parkowej fauny, m.in.: ropuchę zieloną, dzięcioła średniego, dzięcioła zielonego, dzięcioła czarnego, nietoperze – nocka rudego, gacka brunatnego, mroczka późnego, karlika większego, borowca wielkiego, mopka. Można też spotkać kunę leśną czy też sporadycznie pojawiające się sarny. Osoby zainteresowane ornitologią mogą w Parku Szczytnickim rozpoznać ponad 70 gatunków ptaków, wśród których są gatunki zagrożone wyginięciem – dzięcioł średni i muchołówka białoszyja.

Zapraszam Państwa na wirtualną podróż po Parku Szczytnickim :

 

Altana

  

Zdjęcie satelitarne Google powyższego fragmentu parku:kliknij link:

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Wroc%C5%82aw&sll=52.025459,19.204102&sspn=8.047403,19.072266&ie=UTF8&ll=51.113101,17.087184&spn=0.002004,0.004656&t=h&z=18

Bluszcz

Wiewiórka

wtorek, 07 lipca 2009

Park Brochowski jest zlokalizowany  w południowo-wschodniej części Wrocławia, w obrębie osiedla Brochów.

Plan sytuacyjny Brochowa

link do mapy satelitarnej GOOGLE :

http://maps.google.com/maps/mm?t=h&hl=pl&ie=UTF8&ll=51.061964,17.072185&spn=0.00385,0.009313&z=17

Jest najstarszym parkiem we Wrocławiu .Został  założonym w średniowieczu przez augustianów. Jego powierzchnia wynosi około 8ha. Parkiem Brochowskim opiekuje się Zarząd Zieleni Miejskiej, podległy Departamentowi Architektury i Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Komunikacja miejska umożliwia dojechanie do parku autobusami lini 133 .W sąsiedztwie parku na ulicy Centralnej jest przystanek autobusowy.

 

Autobus linii 133.Po prawej stronie fragment Parku  Brochowskiego oraz w głębi przystanek "PARK BROCHOWSKI".

 

Przepływające przez park cieki wodne mają charakter "cieków melioracyjnych" i  tworzą ciekawy krajobraz.Liczne kładki i mostki nad korytami cieku wodnego oraz rosnąca roślinność i drzewostan czynią to miejsce oazą spokoju.

 

Park ten jest pozostałością po ogrodach przedwojennego majątku ziemskiego i zespołu pałacowego na Brochowie.

Pałac Brochowski z XVIII w.

Wygląd  budynków zespołu pałacowego i majatku ziemskiego na Brochowie w okresie przedwojennym

Pałac Brochowski przed 1945 r

Słupy pałacowej bramy,które zachowały się do dnia dzisiejszego

W ślad za stronami internetowymi na których zostały opublikowane zdjęcia wykonane przez niemieckich fotografów przedstawię Państwu zeskanowane zdjęcia niektórych obiektów aby przybliżyć historię tej niezwykłej dzisiejszej dzielnicy Wrocławia.

Na początek zdjęcia opublikowane w Wikipedii ,które w myśl opublikowanych pod zdjęciem materiałów  nie stanowią Praw Autorskich .Stąd też w formie skanów je przedstawiam :

Panorama Brochowa sprzed 1945 roku

 

To zdjęcie jest w domenie publicznej ponieważ wedle Art.3 prawa autorskiego z 29 marca 1926 i Art. 2 prawa autorskiego z 10 lipca 1952 fotografie polskich autorów (lub które ukazały się po raz pierwszy w Polsce lub równocześnie w Polsce i za granicą) opublikowane bez wyraźnego zastrzeżenia prawa autorskiego przed zmianą prawa 23 maja 1994 nie podlegają ochronie - należy domniemywać, że są własnością publiczną.

 


 

Należy zaznaczyć , że Brochów przed IIWojną Światową był miasteczkiem z Ratuszek,Rynkiem i liniami trojlebusowymi.

Większość budynków została całokwicie zniszczona pod koniec działań wojennych w 1945 roku.W ślad za stronami internetowymi na których zostały opublikowane zdjęcia wykonane przez niemieckich fotografów przedstawię Państwu zeskanowane zdjęcia niektórych obiektów aby przybliżyć historię tej niezwykłej dzisiejszej dzielnicy Wrocławia.


Nowe osiedla mieszkaniowe na Brochowie

Fragment zabudowy Brochowa.Na drugim planie widoczny fragment Kościoła po lewej stronie oraz fragment budynku Szpitala Specjalistycznego -po prawej stronie

Zabytkowa wieża ciśnień na Brochowie

Budynek dworca kolejowego

Wygląd Parku Brochowskiego na zdjęciu satelitarnym w/g Google

Wejście do parku od ulicy Centralnej

Wielkie połacie zieleni (polanki)otoczone różnymi gatunkami drzew i krzewów

W cieniu drzew można odpocząć na jednej z wielu ławek

Staw .Zdjęcie wykonano podczas jego oczyszczania .

Plac zabaw w Parku Brochowskim

 .

 

Zielony labirynt (zdjęcie satelitarne w/g Google w Parku Brochowskim


Labirynt grabowy

Jedna z wielu alejek spacerowych

Fragment parku.

Park Brochowski pomimo tego , że jest parkiem zadbanym i położonym w cichej okolicy z dala od wielkich osiedli mieszkaniowych nie jest zbyt popularnym miejscem ,które byłoby tłumnie odwiedzane przez mieszkańców Wrocławia- a szkoda .W tym parku można autentycznie wypocząć z dala od wielkomiejskiego zgiełku i tłumu .

 

niedziela, 05 lipca 2009

Niniejsza notatka jest początkiem cyklu materiałów o ZIEMI NYSKIEJ . Jezioro Głębinowskie jest nazywane również Nyskim .Nazwy te  pochodzą od nazw miejscowości  w sąsiedztwie których utworzono ten zbiornik wodny .Ten zaporowy retencyjny zbiornik wodny na Rzece Nysie Kłodzkiej został zbudowany w 1971 roku . Powierzchnia tego jeziora wynosi 2000 hektarów .

Budowa tego zbiornika  wodnego wzbogaciła krajobraz Ziemi Nyskiej oraz pozwoliła poszerzyć bazę rekreacyjno-wypoczynkową .

Jezioro Głębinowskie (Nyskie) i Jezioro Otmuchowskie wraz z przyległymi terenami tworzą obszar Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Krajobrazowego Chronionego .Brzegi tych zbiorników wodnych są miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków .Między innymi są tutaj chronione i żadko spotykane ?czaple siwe?.Wody tych jezior są bogate w ryby.  Sandacze  są szczególnym gatunkiem .Ich rozmiary są imponujące .


Zdjęcie satelitarne w/*g Google jeziora Głębinowskiego(Nyskiego)

Link do mapy satelitarnej GOOGLE :

 http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Nysa&sll=51.110016,17.085929&sspn=0.030769,0.074501&ie=UTF8&ll=50.464389,17.316341&spn=0.062394,0.149002&t=h&z=13

Fragment widoku miasta Nysy

Fragment jeziora Głebinowskiego (Nyskiego)

Katedra Gotycka w Nysie.

 

Zdjęcie satelitarne w/g Google fragmentu Jeziora Nyskiego oraz misata Nysy

Plaża nad jeziorem Nyskim(Głębinowskim)

Widok na jezioro

 

Zapora wodna na jeziorze Głębinowskim (Nyskim)

Widok zapory od strony jeziora

Widok na jezioro od strony miejscowości Głębunów.Na horyzoncie widoczny fragment gór Opawskich za którymi leżą czeskie Złote Hory

Zapora widoczna od strony miasta Nysy.Zdjęcie wykonano w czerwcu 2009r podczas obfitych opadów deszczu,który spowodował lokalne podtopienia .

Fragment widoku rzeki Nysy Kłodzkiej na odcinku pomiędzy zaporą a miastem Nysą

Zapora z bliska

Nysa Kłodzka widziana z zapory

Fragment wału chroniącego miasto Nysę

Te budynki leżą poniżej lustra wody jeziora.Zdjęcie wykonano z wału chroniącego miasto Nysę.

Rzeka Białka wpada do jeziora Głębinowskiego.Zdjęcie wykonano w Głuchołazach.Zródło tej rzeki jest w Czechach.Z tego miejsca do jieziora w Nysie jest około 26km-licząc długość koryta rzeki.

Białka w Głuchołazach

Rzeka Białka w okolicy miejscowości Biała Nyska . Stąd do jeziora pozostało jeszcze około 2km.

Rzeka Białka

Most na rzece Białce w okolicach miejscowości Biała Nyska

Nurt rzeki Białki staje się bardziej rwący przed ujsciem do jeziora Głębinowskiego(Nyskiego)

Zdjęcie te przedstawia zbliżenie żaglówki , która jest widoczna na fotografii edytowanej już w tej notatce.Jednak na tym zdjęciu na drugim planie widać miasto Nysę oraz wieżę Katedry.Miasto jest położone poniżej lustra wody.Podczas powodzi 100 lecia miasto było zatopione w dużej jego części i poniosło olbrzymie straty materialne .Ziemia Nyska i jej piękne okolice są atrakcyjne turystycznie.Samo miasto Nysa ma wiele zabytków godnych zobaczenia .O zabytkach Nysy i jej atrakcjach napiszę w notatce poswięconej zabytkom Nysy .Jak Państwo wiecie Nysę ze względu na ilość kościołów nazywa się Małym Rzymem .

 

wtorek, 30 czerwca 2009

Tym razem zapraszam Państwa  na wirtualną podróż po Parku Szczytnickim we Wrocławiu .Oddana do użytku w dniu 4 czerwca 2009 roku Fontanna Multimedialna stała się kolejną atrakcją dla mieszkańców miasta i turystów .

Link domapy satelitarnej Google :

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=park+w+lesnicy+wroc%C5%82aw&sll=51.104788,17.000012&sspn=0.014686,0.037251&ie=UTF8&t=h&ll=51.107436,17.079116&spn=0.00384,0.009313&z=17&iwloc=A

 

Pergola , Hala 100 lecia ,Iglica , budynki "czterech kopuł " Wytwórni Filmów Fabularnych  czy Ogród Japoński są od lat znane nie tylko społeczności wrocławskiej .Każda  inwestycja lub modernizacja istniejących obiektów czy terenów zielonych jest przyjmowana przez mieszkańców z ogromnym entuzjazmem .Pergola i Hala 100 lecia z Iglicą są najczęściej odwiedzanymi miejscami we Wrocławiu.Istniejąca od  1913 roku sztuczna niecka wodna została zamieniona na najpiękniejszą Fontannę Multimedialną w Polsce.W Europie podobnymi fontannami może się pochwalić Hiszpania (Fontanna Multimedialna w Barcelonie) i Czechy (Multimedialna Fontanna w Pradze)Największą tego typu fontanną na świecie jest niewątpliwie Multimedialna Fontanna w Dubaju .Rozpoczęte prace budowlane przy wrocławskiej fontannie w tamtym roku były częściowo wstrzymywane ze względu na obecność w wodnej niecce rzadkich okazów ropuch zielonych które są pod ochroną .Problem rozwiązano i żaby zostały przesiedlone na tereny kąpieliska do Morskiego Oka przy ulicy Chopina .

Ropucha zielona

Hala 100 lecia wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wrocławska Iglica

Fragment pergoli

Pergola- ta alejka spacerowa jest zatłoczona przez spacerowiczów . Udało  się wykonać fotografię bez ludzi .

Ta przyjemna dla ludzkiego oka fasada posiadająca dwa rzędy kolumn i zakończona w górze drewnianą kratownicą liczy około 640 metrów dłudości .

 

Pergola

Fragment Parku Szczytnickiego w sąsiedztwie pergoli.

Trasy spacerowe w Parku Szczytnickim

Inny fragment Parku Szczytnickiego

Fragment Ogrodu Japońskiego usytuowanego w sąsiedztwie pergoli

Ozdobne krzewy i alejki spacerowe w sąsiedztwie pergoli

Rozpoczęcie budowy Fontanny Multimedialnej budziło wiele kontrowersji i różnie było odbierane przez niektórych mieszkańców Wrocławia .Jedni się cieszyli a inni krytykowali .Jedno jest pewne:taki obiekt w tym miejscu był potrzebny .O celowości inwestycji świadczy fakt obecności tłumów ludzi na pierwszym pokazie możliwości tej fontanny oraz ilość materiałów zamieszczanych przez internautów w internecie .Przetarg na wykonanie Multimedialnej Fontanny wygrała firma Pana Gutkowskiego z Leszna , którego parę dni temu osobiście poznałem .Podczas bardzo przyjemnej rozmowy dowiedziałem się o realizacji tego przedsięwzięcia oraz ciekawostkach technicznych zastosowanych w automatyce tej fontanny .Fontanna składa się z 298 dysz , którymi jest wyrzucana woda .Pod fontanną znajduje się pomieszczenie o długości 50mb i szerokości 5mb.Wysokość tego pomieszczenia wynosi 3mb .W tym pomieszczeniu została zamontowana aparatura ,pompy ,chłodnice i oczywiście komputery z laserami .Fontanna ma ogromne mozliwości wirtualne , które są zależne od zaprojektowanej scenografi i muzyki . 

Rozpoczęcie budowy fontanny Multimedialnej .

Plac budowy(na fotografii widać wykop,w którym są montowane rury )

Właz do podziemia fontanny.

Fontanna została wzbogacona ekranem wodnym , który jest obecnie jedynym w Polsce . Centralnym punktem fontanny jest gejzer mający możliwości wyrzucania słupa wody na wysokość 40 metrów.W pracy fontanny zastosowano cztery programy :

-Najprostszy tzw."tryb sekwencyjny" podczas którego realizacji zostają uruchomione niewielkie ilości dysz.Podczas tej pracy nie uruchamia się oświetlenie i efekty wizualne.

-Podstawowy tryb pracy fontanny polega na tym , że o pełnych godzinach są uruchamiane wszystkie dysze wraz z muzyką .

-Muzyczny tryb pracy fontanny polega na tym , że pracują wszystkie dysze i są zsynchronizowane z odpowiednim utworem muzycznym.Taki tryb pracy działa od piątku do niedzieli w dodzinach wieczornych .

-Show jest najciekawszym trybem pracy podczas którego pracują wszystkie dysze ,na ekranie wodnym ukazują się wizualizacje oraz zsynchronizowana muzyka z pracami dysz.Ten tryb pracy jest swego rodzaju spektaklem wyreżyserowanym i trwa około 30 minut.

W fontannie zastosowano dysze dynamiczne,punktowe i mgielne .Ponadto w systemie współdziałają wytwornice dymu , lasery , projektor multimedialny i dysza tworząca powłokę wodną projekcyjną .

Na fotografii tablica informacyjna

Fontanna Multimedialna przyciąga setki osób odwiedzających pergolę

 

Na fotografi fontanna pracuje w trybie sekwencyjnym

Praca gejzera

Oświetlenie tryskającej wody z dysz

Wytwornica dymu i oświetlenie

Wizualizacja na ekranie wodnym

Tryb sekwencyjny niektórych dysz

Mała fontanna oraz budynki czterech kopuł

Istniejące budynki przy Hali 100Lecia są obecnie remontowane.Na tym budynku zamiast dachu -powstanie taras widokowy.Prace już trwają i mają być zakończone w 2011 roku.

 

 

 

 

 

 

 

wtorek, 16 czerwca 2009

 

Link do mapy satelitarnej GOOGLE:

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=%C5%9Bleza+sob%C3%B3tka&sll=51.079479,17.005291&sspn=0.058775,0.149002&ie=UTF8&ll=50.807182,16.247449&spn=0.015458,0.037251&t=h&z=15

Szczawno-Zdrój jest uzdrowiskowym miastem na prawach Gminy .Leży w południowo-zachodniej Polsce na Dolnym Śląsku w Sudetach środkowych  na wysokości ok. 410 n.p.m. u podnóża góry Chełmiec (869 m n.p.m.) , która jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich , w dolinie potoku Szczawnik.Od północnego-zachodu graniczy z gminą Stare Bogaczowice a  od północy , południowego  wschodu i wschodu z Wałbrzychem .Góra Parkowa ,  wzniesienia Białego Kamienia i obszary leśne są charakterystycznymi krajobrazami okalającymi Szczawno Zdrój .

 Przeprowadzone prace wykopaliskowe w latach 1907-1912 przez archeologów niemieckich potwierdziły istnienie w przeszłości osady leśnej . Prowadzone wówczas wykopaliska w rejonie obecnej wieży Anny doprowadziły do odkrycia prehistorycznych ujęć studziennych wody.Tym samym potwierdziły legendy o tryskających źródłach życiodajnej wody w przeszłości(około 2 tys. lat temu ) .Również odkryto wtedy szybiki wodne i czerpnie średniowieczne pochodzenia słowiańskiego .

Na pamiątkę odkrycia pierwszych ujęć wód mineralnych została ufundowana przez TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW SZCZAWNA pamiątkowa tablica pod wieżą Anny.Na tablicy widnieje napis :

 "W tym miejscu znajdowały się pierwsze Prasłowiańskie ujęcia źródeł wód mineralnych”

 

 Wieża Anny, została wzniesiona w 1818 roku, jest ona również nazywana wieżą zegarową.W Szczawnie Zdroju występują trzy źródła wód mineralnych :

 "Mieszko", "Dąbrówka" i "Młynarz".

Wody mineralne są używane do kuracji pitnej .Do zabiegów inhalacyjnych  stosuje się wyłącznie wodę "Mieszko".  Przy schorzeniach alergicznych skóry stosuje się kąpiele z mieszaniny wszystkich wód mineralnych. W sklepach jest dostępna w sprzedaży mieszanina tych trzech wód pod nazwą "Anka".
Skład chemiczny wód mineralnych pod względem jakościowym jest dla poszczególnych źródeł stały, zmienia się natomiast stężenie składników w zależności od opadów i poziomu wody gruntowej.

Plansze znajdujące się w pijalni  hali spacerowej pokazują skład chemiczny szczawiańskich wód .     
    
    Uzdrowisko Szczawno Zdrój dzięki klimatowi i własnym zasobom naturalnym oraz aparaturą i sprzętem znajdującym się na wyposażeniu placówek spełnia  bardzo pożyteczną rolę w służbie zdrowia uzupełniając leczenie szpitalne w sferze rehabilitacji oraz pomaga skutecznie w zadanich profilaktycznych.
Na terenie pijalni można zaopatrzyć się w kubki do picia wody  . Poniżej przedstawiam uroki tego uzdrowiska zatrzymane w kadrze .

Fragment miasta.W głębi po prawej stronie widać HALĘ SPACEROWĄ w której znajduje się pijalnia wód mineralnych .

Wejście do "Hali Spacerowej"od strony miasta .

Hala Spacerowa widziana od strony parku zdrojowego .

Inne ujęcie Hali Spacerowej.W białym budynku mieści się pijalnia wód .

Hala Spacerowa wewnątrz

Wnętrze pijalni wód w Hali Spacerowej

Ujęcie wody "MIESZKO"

Ujęcie wody "MARTA"

Pijalnia w Sali Spacerowej.Na zdjęciu sala na piętrze.

Są w niej organizowane wystawy aby pijący wodę kuracjusze i turyści mogli miło spędzić czas.

Fragment miasta

Wejście do jaskini solno-jodowej.

Tereny zielone Uzdrowiska Szczawno Zdrój obejmują łącznie około 17 ha powierzchni. Dwa parki i różnej wielkości tereny zielone położone na terenie górzystym są nieodłącznym krajobrazem miasta i zarazem jego płucami .  Park Szwedzki i Zdrojowy należą do największych i najpiękniejszych parków w Polsce. Rośnie w nich wiele gatunków kwiatów, krzewów i drzew egzotycznych .Niektóre gatunki są rzadkością wśród drzewostanu polskiego .   Spacerując przepięknymi alejami parku szwedzkiego możemy podziwiać wspaniałe dwa  okazy  miłoezebu dwuklapowego, którego ojczyzną  są Chiny i Japonia. Kierując się alejkami spacerowymi w stronę stawu zobaczymy skrzydłorzech kaukaski, modrzewnic chiński , jałowiec wirginski, kasztan jadalny oraz wiele buków .


       Park Zdrojowy im Henryka Wieniawskiego jest zlokalizowany na zboczu Wzgórza Gedymina.. Rosną w nim żywotniki cypryśnikowe ,żywotniki wschodnie , grójeczniki japońskie ,tulipanowce amerykańskie , palmowe klony , cisy , helezje karolińskie , choiny kanadyjskie i wiele innych drzew i krzewów ozdobnych .Okres wiosny ukazuje Nam wspaniałe rododendrony i azalie . W parku ponadto spotkamy rośliny objęte ochroną : przebiśniegi, śnieżyca, pierwiosnki, storczyki, fiołki zawilce, krokusy, wawrzyniec-wilczełko, konwalia majowa, i wiele innych . 

 

 

      Teatr Zdrojowy został  wzniesiony w 1980 roku .Jest jednym z najpiękniejszych teatrów w Polsce .Jego sala w stylu neorokoko prezentuje się wspaniale .Odbywaj się w tym teatrze  koncerty, spektakle operowe i teatralne.


  
   
  
 Dom Zdrojowy mieści się w nim szpital uzdrowiskowy im dr Józefa Górskiego, dawna nazwa Domu Zdrojowego to Grand Hotel lub Hotel Śląski Wybudowany został z początkiem wieku XX a do użytku został przekazany 1911 roku. Mieszkali tu przedstawiciele władców europejskich między innymi Winston Churchill oraz cesarz Wilhelm II. 

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8